Życie w Norwegii

500 NOK za każdy dzień kwarantanny. Resort liczy, że mniej obcokrajowców przyjedzie do Norwegii

Natalia Szitenhelm

09 listopada 2020 14:58

Udostępnij
na Facebooku
4

Osoba prywatna za 10-dni kwarantanny spędzonych w hotelu będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni./zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/vvoe

Monica Mæland, szefowa resortu sprawiedliwości, 8 listopada na konferencji prasowej poinformowała, że Norwegia znajduje obecnie na etapie, gdy wysiłek w walce z drugą falą koronawirusa musi być jeszcze większy niż dotychczas. Rząd, jako jedno z rozwiązań, wprowadził więc obowiązek odbywania 10-dniowej kwarantanny w hotelu, gdy ktoś nie posiada miejsca zamieszkania w kraju fiordów. Teraz wiadomo, że osoba prywatna za okres kwarantanny w hotelu zapłaci 5 tys. koron.
Reklama
Minister sprawiedliwości poinformowała, że umowy dot. odbywania 10-dniowej kwarantanny wjazdowej w hotelu zawarto już ze wszystkimi okręgami. Gminy zaś będą odpowiedzialne za wdrożenie w praktyce wszelkich niezbędnych działań.

Kwarantanna dla wszystkich z tzw. czerwonych krajów

Szefowa resortu poinformowała, że obowiązek kwarantanny wjazdowej dotyczy wszystkich osób przybywających do Norwegii z tzw. krajów czerwonych, gdzie wskaźnik zachorowań na covid-19 przekroczył 20 na 100 tys. mieszkańców. Osoby, które po przybyciu do Norwegii przedstawią negatywny wynik testu na covid-19, również muszą poddać się kwarantannie.

Z odbywania kwarantanny wjazdowej zwolnione są m.in. osoby, które udokumentują, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy chorowały na koronawirusa.

Jak zaznacza szefowa resortu, jeśli wynik testu nie będzie negatywny, dana osoba nie zostanie wpuszczona na terytorium Norwegii, jeśli nie będzie jej obywatelem lub nie będzie posiadała w kraju fiordów miejsca zamieszkania.

500 NOK za dobę

Za każdy dzień kwarantanny osoba prywatna będzie musiała pokryć koszty z własnej kieszeni - 500 NOK za dobę. Kwarantanna wjazdowa nie może zostać skrócona, więc łączna suma w powyższym przypadku wyniesie 5 tys. NOK. Jeżeli dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Norwegii, nie musi odbywać kwarantanny w hotelu. 

W przypadku pracowników, koszty odbywania kwarantanny w hotelu pokrywa pracodawca - 1500 NOK za dobę. Pracownik nie musi odbywać kwarantanny w hotelu, jeśli pracodawca zapewni mu na ten czas miejsce/ prywatny pokój, w którym może się jej poddać.
Szefowa resortu podkreśliła, że Norwegia znajduje się obecnie w trudnej sytuacji epidemicznej.

Szefowa resortu podkreśliła, że Norwegia znajduje się obecnie w trudnej sytuacji epidemicznej. flickr.com/Høyre/Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen/CC BY-NC-ND 2.0

Osoby przebywające na kwarantannie w hotelu będą mogły poddać się testowi na koronawirusa. Nawet jeśli wynik testu będzie negatywny, okres kwarantanny nie zostanie skrócony.~Monica Mæland

Mæland podkreśliła, że zasady kwarantanny, a także odbywanie jej w hotelu są oparte na zaufaniu. Jeśli jednak ktoś je naruszy, co wykryją służby, zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje w postaci np. mandatu opiewającego nawet na 20 tys. koron lub też karę pozbawienia wolności w przypadku poważnego naruszenia przepisów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
b v

11-11-2020 18:45

Nic nigdzie nie pisze jak osoba ma się dostać z lotniska do hotelu na kwarantannę. Autobusem publicznym??? Jesli tak to chyba to nieco idiotyczne ze np moja dziewczyna nie może być w domu ze mną skąd nie będziemy się ruszać a może jechać autobusem z kilkunastoma czy kilkudziesięcioma osobami...

RafalC75

09-11-2020 22:05

Wszędzie dudnią, że złoto spada, ropa poszła w górę a śmieciowa korona dalej na dnie...

Wycinaj do pis-landu i tyraj za zajebistego złotego.

PLAN-C

09-11-2020 21:09

Nie płacz tylko zainteresuj się kryptowalutami. Ktoś kto interesuje się ekonomią już dawno w tym siedzi.

DK84

09-11-2020 18:23

Wszędzie dudnią, że złoto spada, ropa poszła w górę a śmieciowa korona dalej na dnie...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram