Zdrowie

Średnio ponad 5 tysięcy koron na głowę: tyle w 2017 wydawało się na lekarstwa

Iga Jaruszewska

17 lutego 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

W Norwegii sprzedaje się coraz więcej leków. By Oregon State University (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Raport opublikowany w lutym przez Apotekforeningen (Norweski Związek Aptekarzy) wskazuje, że w ubiegłym roku mieszkańcy Norwegii przeznaczyli na lekarstwa średnio po 5,076 koron na osobę. To o 7 proc. więcej niż w 2016 roku.
Jednocześnie faktyczne spożycie leków w przeliczeniu na jednego Norwega w ciągu ostatnich 10 lat wzrosło o około 10 proc. Co znamienne, ze wspomnianych 5 tysięcy koron osoby kupujące leki musiały wydać z własnej kieszeni jedynie 1300 koron.
Reklama

Najwięcej wydają starsi

Zużycie leków w Norwegii zasadniczo różni się w zależności od danej grupy wiekowej. Osoby poniżej 67. roku życia w ubiegłym roku na lekarstwa na receptę przeznaczyły średnio po 2,940 koron (nie licząc leków używanych podczas leczenia szpitalnego). Natomiast osoby powyżej tego pułapu wiekowego wydawały średnio po 8,5 tys. koron rocznie.

Jak podaje Apotekforeningen, najstarsza część społeczeństwa każdego dnia spożywa średnio po cztery dawki lekarstw. Zatem fakt, że norweskie społeczeństwo jest zaliczane do starzejącego się wpływa na całkowity wzrost spożycia leków w kraju.

Miliardy na leki

Łączna sprzedaż leków w 2017 roku w Norwegii wyniosła 27,1 miliardów koron. Z tej kwoty 19,9 miliardów koron zostało pokryte przez sektor publiczny: 10,8 miliarda koron rozdystrybuowano poprzez system tzw. niebieskiej recepty (dotyczy leków na choroby przewlekłe), 4,2 miliardów przez system H-reseptordningen (dotyczy leków stosowanych poza szpitalami, ale opłacanych przez helseforetakene regionalne szpitalne zarządy administracji ochrony zdrowia) i 4,9 miliardów jako zakup do szpitali, instytucji itp.

>>> Więcej o tym, za co nie zapłacisz u lekarza w Norwegii, pisaliśmy TUTAJ.

Polacy w 2017 roku także przeznaczyli na lekarstwa więcej, niż w roku poprzednim. Jak podaje Naczelna Izba Aptekarska, rynek apteczny w 2017 roku osiągnął sprzedaż 32 992 mln złotych, co oznacza wzrost o 4 proc. względem 2016 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
rinen

17-05-2018 13:15

Mi w tamtym roku to wyszło nawet więcej niż te 5 tys koron, przez kilka pechowych sytuacji.

__
Nakręca mnie czas, spędzo­ny bez zegara. ~ Księgowa Kraków

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram