Zdrowie

Lekarze żądają opłaty za rejestrację, chociaż to nielegalne. Reagują politycy i obrońcy konsumentów

Monika Pianowska

22 lutego 2018 13:57

Udostępnij
na Facebooku
6

W Norwegii na wizytę lekarską można zapisać się też drogą SMS-ową. Ta usługa powinna być darmowa. pxhere.com/ CC0 Public Domain

17 proc. pacjentów w Norwegii, którzy chcą umówić się na wizytę lekarską za pośrednictwem internetu lub drogą SMS-ową, musi zapłacić za tę usługę. Kategorycznie sprzeciwiają się temu Norweska Rada Konsumentów i Partia Prawicowa (Høyre).
Uważają, że pobieranie opłat za samą rejestrację np. u lekarza rodzinnego jest niezgodne z prawem. Według zasad regulowanych przez Ustawę o ubezpieczeniach społecznych pacjent jest zobligowany płacić wyłącznie za wizyty prywatne, specjalistyczne badania czy zabiegi. Sam koszt wysłania wiadomości z telefonu nie może zatem kosztować więcej, niż ustalił w taryfie operator GSM.
Według Rady Konsumentów i reprezentantów Høyre, publiczne placówki i pracownicy medyczni nie mogą tych reguł zmieniać ani pomijać, żądając od pacjentów czegoś niezgodnego z rządowym zapisem. Trudno ocenić, jaki odsetek pacjentów zdaje sobie sprawę, że ma przywilej zapisania się za darmo do lekarza, niemniej Ministerstwo Zdrowia otrzymuje sporo zgłoszeń, że np. przy rejestracji online na wizytę w ramach usługi publicznej od interesanta zażądano opłaty.
Co innego lekarze i reprezentanci służby zdrowia – wszyscy mieli obowiązek zapoznać się z treścią Ustawy o ubezpieczeniach społecznych, dlatego Rada Konsumentów i Prawica chcą położyć kres naciąganiu pacjentów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ireneusz Drohomirecki

08-07-2018 19:10

Ja do mojego fastlege umawiałem się przez pasjent .sky za fri a krótka wizyta kosztowała jak w cenniku 152 NOK

Josef Satan

23-02-2018 10:24

freewoman napisał:
To mi wygląda jak branie \"w łapę\" ... i to opłaty nie legalne! :woohoo\" a wczoraj chyba zamieszczono artykuł na MN \"Norwegia na 3 miejscu najmniej skorumpowanych panstw swiata\" :woohoo\" czyli istnieje norweskie \"łapòwkarstwo\" pewnie z tym \"trzecim\" miejscem chcą nadgonic inne kraje... \"cudze \'chwalicie\' ... ,a swojego nie znacie\" ....


Milczenie jest zlotem, mowi madre przyslowie.

Ryszard Ohucki

23-02-2018 09:35

Kto wierzy że norwedzy nie biorą w łapę?? ? !!!!!

Moi z legesenter biora 1kr za SMS, czyli normalnie. Przez appke CGM Legetime albo na ich stronie internetowej jest gratis .
Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram