Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Chcą łatwiejszego dostępu do wyników badań w Norwegii. To z myślą o personelu medycznym i pacjentach

Monika Pianowska

27 września 2023 11:50

Udostępnij
na Facebooku
1
Chcą łatwiejszego dostępu do wyników badań w Norwegii. To z myślą o personelu medycznym i pacjentach

Obecnie wyniki badań laboratoryjnych i radiologicznych przesyłane są cyfrowo do personelu medycznego, który zlecił badanie. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski rząd pracuje nad tym, aby wyniki badań laboratoryjnych i radiologicznych były łatwiej dostępne dla pacjentów i personelu medycznego, który ich potrzebuje. Ministerstwo Zdrowia i Opieki przesłało do konsultacji propozycje zmian w podstawowych regulaminach, które mogłyby to umożliwić.
Obecnie wyniki badań laboratoryjnych i radiologicznych przesyłane są cyfrowo do personelu medycznego, który zlecił badanie. Nie ustalono kompleksowego, krajowego systemu dostępu do takich danych dla innych placówek.

Ma być szybko i sprawnie

Inny personel medyczny, który potrzebuje wglądu do wyników badań laboratoryjnych i radiologicznych, aby wykonywać swoją pracę, musi skontaktować się z firmą, w której przechowywane są te informacje, na przykład ze szpitalem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Wiele wyników badań jest zatem w praktyce niedostępnych.
Teraz resort zdrowia chce ułatwić ten proces, podobnie jak to miało miejsce podczas pandemii, w przypadku testów na koronawirusa.
– Wiele osób kojarzy to rozwiązanie z chwili, gdy wykonaliśmy test na covid-19 na stacji badawczej i otrzymywaliśmy wynik w systemie Helsenorge. Był to skuteczny i bezpieczny sposób wymiany informacji pomiędzy pacjentem, laboratorium i lekarzami. W przyszłości będziemy mieli więcej takich rozwiązań – mówi minister zdrowia Ingvild Kjerkol w cytowana komunikacie prasowym.
Źródła: NTB, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok