Zaskakująca oferta Pożyczki z Norwegii Nawet 500 000 NOK Effektiv rente: 14,15%, 100 000kr over 5 år, kost 37 120kr, total kost 137 120kr Poznaj ofertę
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Brexit może wywołać kryzys w norweskich aptekach. Zabraknie podstawowych leków Zdrowie
Monika Pianowska 08 października 2019
11:00

Brexit może wywołać kryzys w norweskich aptekach. Zabraknie podstawowych leków

17
Skomentuj
Na liście krajów korzystających obecnie z równoległego handlu lekami z udziałem Wysp znajduje się Norwegia. MN
Zakaz eksportu równoległego leków w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do deficytu na norweskim rynku. Decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w handlu równoległym środków medycznych podjęły 3 października brytyjskie władze, które zobowiązały się kontrolować hurtowników. Na listę wpisano do tej pory 24 pozycje.
Ponieważ Wyspy same doświadczają braków w magazynach i na aptecznych półkach, nie pozwolą sprzedawać za granicę podstawowych leków z importu przeznaczonych dla brytyjskich pacjentów. Na liście krajów korzystających obecnie z równoległego handlu z udziałem Wysp znajduje się Norwegia, a wśród leków objętych już zakazem eksportu pojawiły się m.in. hormony, środki przeciwzakrzepowe i przeciwgrypowe.
Reklama

Norwegia jest zależna od innych państw

Zdaniem Norweskiej Agencji Leków (Legemiddelverket), cytowanej przez VG, Wielka Brytania próbuje zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami opuszczenia Wspólnoty Europejskiej. W obliczu niepewnej sytuacji, jaką może spowodować na rynku farmaceutycznym Brexit, Legemiddelverket apeluje do rodzimych hurtowników o ostrożność w sprzedaży środków medycznych poza granice kraju fiordów, szczególnie że Norwegia sama boryka się z brakami w magazynach i bazuje na imporcie lekarstw z innych państw. Legemiddelverket obawia się, że inne kraje – jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Włochy – pójdą w ślady Brytyjczyków, co dla Norwegii będzie oznaczało kryzys.

Decyzja brytyjskich władz o zakazie eksportu równoległego może dotknąć w pierwszej kolejności tych norweskich pacjentów, którzy korzystają z auto-strzykawek z adrenaliną stosowanych w przypadku wstrząsu anafilaktycznego (silnej reakcji alergicznej), jak również leków rozrzedzających krew. W Norwegii są one sprzedawane pod nazwami EpiPen i Jext. Środki przeciwzakrzepowe zawierające rivaroxaban są natomiast dostępne w norweskich aptekach jako Xarelto.
Na liście importowanych leków objętych zakazem sprzedaży poza brytyjski rynek znalazły się ponadto liczne środki do terapii hormonalnej (np. z estradiolem), leki na nadciśnienie (jak Prazosin), przeciwwirusowe na grypę (Oseltamivir), zawiesina do wstrzykiwania w przypadku żółtaczki typu B. Wykaz, dostępny pod tym linkiem na stronie rządowej, jest na bieżąco aktualizowany.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 11-10-2019 08:15

pozytywnazołza napisał:
cham napisał:
Oj, oj..............grochowkowa tojuz nawet zlosci od poblazania nie odroznia
Nie martw sie..
lecz chama od czlowieka tez umiem rozròznic.


Grochowa, z twoja wiedza i intuicja poznawcza jest ciezko. Wyrazy wspolczucia.

A tak dla odswiezenia wiedzy twojej:

CHAM:

1. ‘człowiek ordynarny, grubiański, nieokrzesany; gbur, prostak’; 2. pogardliwie ‘wieśniak’; 3. w gwarach ‘człowiek podły, nikczemny’; 4. również ‘chan tatarski’ (XVI-XVII w.).

Pochodzenie:
Hebrajskie imię postaci biblijnej, syna Noego, Chama, który niegodnie zachował się wobec swego ojca i został za to przeklęty, dało początek wyrazowi pospolitemu; w pol. występowało od XVI w. – pierwotnie na określenie ‘chłopa, wieśniaka’, lecz od XIX w. zaczęło dominować dzisiejsze podstawowe znaczenie tego wyrazu (‘prostak, gbur’).

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 10-10-2019 15:25

Oj, chyba jednak nawet tego nie potrafisz Cham tez czlowiek, czy chcesz czy nie chcesz. Gatunek ten sam tylko rodzaj inny. Zadne zwierze nie potrafi byc chamskie. Do tego potrzeba jednak ludzkich cech.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 10-10-2019 09:08

Oj, oj..............grochowkowa tojuz nawet zlosci od poblazania nie odroznia

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 09-10-2019 19:49

Prawda może wywołać biegunkę u Trolli.....

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kris ***
kris *** 09-10-2019 00:30

A CO TAM JEST W TYCH APTEKACH JEDYNIE PARACET JUŻ NIE WIEDZĄ NAWET CO PISZĄ

-21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas