Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Zleć to fachowcom już teraz!
Wnioskuj online
zamknij

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Wydarzenia

Święto miłośników Północy tym razem z domu: ruszył Nordic Talking Festival online

Udostępnij
na Facebooku
Święto miłośników Północy tym razem z domu: ruszył Nordic Talking Festival online

Nordic Talking to wydarzenie dedykowane miłośnikom kultur krajów nordyckich. Nordic Talking Festival/ materiały prasowe

Hygge, fika, zorza polarna, fiordy, trolle i wreszcie Pokojowa Nagroda Nobla – to hasła, które bezsprzecznie kojarzą się z krajami Północy. O tym, co jeszcze przywodzi na myśl Skandynawia, o fenomenie skandynawskiego designu, popularności marek, a także o biznesie, kulturze i podróżach będą toczyły się dyskusje podczas III festiwalu Nordic Talking w dniach 8-10 maja 2020. Ta edycja w związki z epidemią koronawirusa nie odbędzie się jednak w Nadbałtyckim Centrum Kultury, jak planowano, ale w sieci – na Facebooku.
Nordic Talking to wydarzenie dedykowane miłośnikom kultur krajów nordyckich, którzy są zafascynowani skandynawskim stylem życia, a swoją pasją dzielą się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wydarzenie organizują Nadbałtyckie Centrum Kultury, szkoła językowa Trolltunga i blog „Pofikasz? O Szwecji po polsku”.

Poniżej szczegółowy program tegorocznego festiwalu online

PIĄTEK:

 • 18:00: otwarcie
 • 18:15-19.:15: Skandynawski design i ekologiczne rozwiązania przyszłości – poprowadzą  Małgorzata Szczypka van Heeswijk i Klaudia Borowiec
 • 19:30-20:15: Jak zrobić piękne zdjęcia zorzy polarnej? – poprowadzi Emilia Długa, autorka bloga Globfoterka, lektorka języka szwedzkiego i poszukiwaczka fotograficznych przygód. Jej główne podróżnicze inspiracje to Skandynawia i Azja.

SOBOTA:

 • 10:00-11:00: Fiński podstawowy – poprowadzi Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA
 • 11:00-12:00: Duński podstawowy – poprowadzi Nelli Trushina  
 • 12:00-13:00 Islandzki podstawowy – poprowadzi Agnieszka Jastrząbek
 • 16:00-16:45: Suomi, sisu, sauna, salmiakki. Obalamy fińskie mity! – poprowadzi Aleksandra Michta-Juntunen, autorka bloga Fińskie Smaki.
Norweska przyroda z lotu ptaka.
Norweska przyroda z lotu ptaka. adobe.stock.com/licencja standardowa
 • 17:00-17:45: Dobro i zło, kobiecość i męskość, ofiara i kat, czyli ludzka strona kryminału. Bardzo Zimna Wiosna – spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz, reporterką, pisarką i tłumaczką od dwudziestu lat mieszkającą w Szwecji. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Ma na koncie książki reportażowe Szwecja czyta. Polska czyta (wraz z Agatą Diduszko-Zyglewską) i Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie. Tym razem wraca z kolejną powieścią, kryminałem osadzonym oczywiście w Szwecji.
 • 18:00-18:45: W poszukiwaniu skupienia i wolności. O samotnym trawersie Islandii zimą – spotkanie z Łukaszem Superganem, podróżnikiem długodystansowym. Na piechotę przeszedł już z Warszawy do Santiago de Compostela i wzdłuż całego Łuku Karpat. Autor dwóch książek (Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat i Pieszo do irańskich nomadów) oraz artykułów publikowanych w „National Geographic”. Szczególne miejsce w sercu Łukasza zajmuje daleka Północ, a dokładniej – Islandia, z którą zmierzył się podczas dwóch trawersów.
 • 19:00-19:45: „Nikt nie będzie z wami rozmawiać. To miejsce zarezerwowane wyłącznie dla Islandczyków” – reportaż z Fiordów Zachodnich Islandii. Rozmowa z Piotrem Mikołajczakiem i Bereniką Lenard, pisarzami i autorami bloga Ice Story oraz książek reporterskich Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii i Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii.
 • 20:00-20:45: „Wyprawy polarne są laboratorium stosunków międzyludzkich” – o pracy kobiet w polskich stacjach polarnych. Wystąpi Dagmara Bożek, tłumaczka języka rosyjskiego i polarniczka. Uczestniczyła w 45. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna i Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze.

NIEDZIELA:

 • 10:00-11:00: Szwedzki podstawowy (prowadzenie: Dalarna – kursy szwedzkiego) 
 • 11:00-12:00 Norweski podstawowy (prowadzenie: Trolltunga – kursy norweskiego) 
 • 12:00-13:00 Farerski podstawowy (prowadzenie: Kinga Eysturland)
 • 16:00-16:45: Wyspy Owcze. Tradycja i nowoczesność czy tradycja kontra nowoczesność? – wystąpią Kinga Eysturland i Marcin Michalski. Kinga Eysturland to gdańszczanka, skandynawistka i podróżniczka. Od wielu lat mieszka na Wyspach Owczych, gdzie prowadzi pensjonat, w którym gości turystów z całego świata. Swoje przygody opisuje na blogu Kierunek Dania. Marcin Michalski kultywuje „farerskiego fioła”. Swoją fascynację zamienił na książkę reporterską 81:1. Opowieści z Wysp Owczych. Prowadzi fanpage Wyspy Owcze – Projekt Føroyar, zrzeszający ludzi kochających ten zakątek globu.
 • 17:00-17:45: Co to znaczy być świadomym podróżnikiem? O norweskim friluftsliv. Gosia Dvořáková, autorka bloga Gazela w Laponii Gosia Dvořáková mieszka w arktycznym miasteczku tuż za kołem podbiegunowym. Eksploruje północne krańce Norwegii, a swoje impresje pokazuje na prowadzonym wraz z mężem blogu Gazela w Laponii.
Trolle – symbol Norwegii
 • 18:00-18:45: We, the Sámi people. About the identity of the indigenous people of the North poprowadzi Johhny Mathis Sara, rodowity Saam, miłośnik natury, a także pilot wycieczek po jego ukochanej Laponii. Podczas spotkania na żywo w j. angielskim opowie o tożsamości przedstawicieli ludu Saami – mieszkańców Laponii. 
 • 19:00-19:45: W głąb Arktyki, w głąb siebie – relacja z wyprawy polarnej Fjällräven 2019. Prowadzenie Inka Wu – czyli Sabina – grafik z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Zakochana w Północy i w psich zaprzęgach. Czerpiąca inspiracje z Arktyki.
 • 20:00-21:00 Koncert – wystąpi Łukasz Sabat, wokalista, multiinstrumentalista, dj. Wśród jego instrumentów znajdują się armeński duduk, saksofon altowy, hulusi czy sopilka. Jego muzyczne horyzonty sięgają od muzyki świata, przez rap, do poezji śpiewanej.
Wszystkie wydarzenia do obejrzenia na żywo na fanpage’u Nordic Talking.

Więcej o projekcie:
http://www.nck.org.pl/pl/projekt/nordic-talking
https://nordic-talking.pl/
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok