Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Miłośnicy „zimnych krajów” mieli swoje święto: za nami III edycja festiwalu nordyckiego Wydarzenia

Miłośnicy „zimnych krajów” mieli swoje święto: za nami III edycja festiwalu nordyckiego

Skomentuj
3 edycja NFF przyciągnęła pond tysiąc gości. Nordic Focus Festival/materiały prasowe/ fot. Martyna Wagner
Między 22 a 24 listopada 2018 roku odbyła się trzecia edycja festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival, organizowanego przez Akademickie Centrum Kultury Alternator oraz Instytut Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Przez trzy dni można było lepiej poznać kulturę krajów nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.
Podczas NFF można było wziąć udział w panelach dyskusyjnych, prezentacjach podróżniczych, spotkaniach autorskich i pokazach filmowych – wszystko to połączone wspólnym nordyckim tematem. 25 wydarzeń w ramach festiwalu przyciągnęło ponad tysiąc odbiorców.
Reklama

Dla fanów kina, podróży i... Muminków

Festiwal oficjalnie otworzył Prorektor ds. Studenckich dr hab. Arnold Kłonczyński, profesor nadzwyczajny, witając Konsula Honorowego Królestwa Norwegii Michała Rzeszewicza, wszystkich przybyłych gości i widzów festiwalu. Muzyczną ucztę w czasie otwarcia festiwalu zapewnił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, który wykonał medley zespołu ABBA a capella pod dyrekcją Anety Majdy.
Występ chóru uniwersyteckiego.
Występ chóru uniwersyteckiego. fot. Martyna Wagner
Organizowane wydarzenia przyciągnęły pasjonatów kina, literatury i podróży. Oprócz spotkań autorskich i prezentacji podróżniczych odbyło się łącznie dziesięć pokazów filmowych, które swoją różnorodnością wpłynęły na urozmaicenie programu festiwalu. Tegoroczną edycję zainaugurował pokaz filmu Krew Saamów, laureat Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2017. Pokaz odbył się pod patronatem Polskiego Biura Parlamentu Europejskiego.
Kadr z filmu
Kadr z filmu mateiały prasowe
Głównym elementem programu były jednak spotkania i dyskusje z gośćmi z krajów skandynawskich oraz ze specjalistami tematyki nordyckiej, m.in spotkania autorskie z  pisarkami Iloną Wiśniewską (Lud. Z grenlandzkiej wyspy), Dagmarą Bożek-Andryszczak (Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna) oraz podróżnikiem i filmowcem Kubą Witkiem i bohaterką jego produkcji FaroeWay – Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych, Kingą Eysturland.
Szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajęły znane na całym świecie Muminki – wykład dr Grażyny Świętochowskiej Muminki jako display przyciągnął wielu fanów bohaterów cyklu dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów fińskiej autorki Tove Jansson, a przy akompaniamencie muzyki na żywo wykonywanej przez zespół Nagrobki odbył się pokaz autorskiej wersji filmu o Muminkach.
Nordic Focus Festival 3 edycja relacja

Alfabet ludów Północy

O tożsamości i różnorodności kultur europejskich była okazja porozmawiać pierwszego dnia NFF w trakcie panelu prowadzonego przez Krystynę Weiher-Sitkiewicz pt. O ludach Północy z udziałem prof. UG, dr hab. Marii Sibińskiej, dr Agaty Lubowickiej oraz podróżnika i filmowca Kuby Witka.
Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem warsztatów językowych dla początkujących, prowadzonych przez Instytut Skandynawistyki UG, prezentacjach multimedialnych studentów linii szwedzkiej, duńskiej, norweskiej i fińskiej o krajach Północy oraz ciekawych wykładów o zróżnicowanej tematyce. Wykład W górach nordyckich poprowadził dr hab. Jarosław Czochański, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, a o kinie grozy po nordycku pod hasłem Zombie, trolle i zły Mikołaj opowiedział Piotr Wajda.
Warsztaty językowe III edycji Nordic Focus Festival
Warsztaty językowe III edycji Nordic Focus Festival Nordic Focus Festival/ fot. Trolltunga
Ostatni dzień festiwalu został zdominowany przez prezentacje i rozmowy podróżnicze, co stało się świetną inspiracją dla uczestników festiwalu planujących przyszłoroczne wyjazdy. O swoich przygodach w bloku #mojaskandynawia opowiedzieli studenci i podróżnicy amatorzy.
Z podstawami języków nordyckich można było się też zaznajomić ostatniego dnia festiwalu. Warsztaty gościnnie zrealizowały szkoły językowe: Trolltunga warsztaty języka norweskiego i Humla szkoła języka szwedzkiego.
Trzecia edycja Nordic Focus Festival gościła też w Sopotece, gdzie można było porozmawiać z pisarką Anną Kurek (Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach) oraz tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem (Amundsen. Ostatni wiking).

Mali superagenci i wikingowie

W czasie tegorocznej edycji festiwalu Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku już kolejny raz zorganizował atrakcje dla rodzin z dziećmi. Można było zobaczyć wioskę Wikingów  inscenizację i walki Drużyny Nordelga, która prezentowała barwne życie ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w X i pierwszej połowie XI wieku.
Wydawnictwo EneDueRabe zaprosiło na warsztaty literackie Z kolegami fajnie jest o budowaniu relacji z rówieśnikami na podstawie książki Billy (aut. Brigitta Stenberg), a po warsztatach dzieci weszły w świat Superagentki, głównej bohaterki duńskiej produkcji filmowej w reżyserii Karla von Bengstona.
Wikingowie z III edycji Nordic Focus Festival
Wikingowie z III edycji Nordic Focus Festival Nordic Focus Festival/ fot. Martyna Wagner
W trakcie festiwalu odbyły się również trzy wystawy. Pierwszą z nich była wystawa Lud, czyli fotograficzna opowieść o Grenlandii i jej mieszkańcach widziana oczami Ilony Wiśniewskiej i Gerta Oodaaga. Na wystawie Eyja / Wyspa mogliśmy podziwiać Islandię w obiektywie Adama Biernata z Bite of Iceland. Trzecią wystawą były fotografie Markusa Marcetica i Macieja Moskwy Niepełno/sprawność – pełna/dostępność, której partnerem była Ambasada Szwecji. Poruszała ona trudny temat dostępności współczesnego świata dla osób niepełnosprawnych.
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
NFF/ fot. Martyna Wagner
Pomysłodawcą i koordynatorem Nordic Focus Festival jest Tomasz Pupacz, zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, a zespół festiwalowy tworzyli studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną, czwartą już edycję NFF, która odbędzie się pod koniec listopada 2019 r.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas