Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Wydarzenia

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii: te są najpopularniejsze

Emil Bogumił

04 grudnia 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii: te są najpopularniejsze

Jarmarki świąteczne są organizowane w większości norweskich miast. /zdjęcie poglądowe, Fot. Pixabay

Przełom listopada i grudnia to początek przedświątecznej gorączki. Można ją umilić, wybierając się na jeden z Julemarkeder, czyli jarmarków świątecznych w Norwegii. Za bożonarodzeniową atmosferę odpowiadają na nich wystawcy oferujący lokalne specjały oraz zimowe rękodzieło.
Reklama
Na początku grudnia przedświąteczna gorączka ogarnia niemal wszystkie norweskie miasta, zarówno te duże, jak i małe. W liczbie jarmarków bożonarodzeniowych dominuje Oslo.

Jarmark świąteczny w Spikersuppa

Gdzie: Oslo, Karl Johans Gate 0162
Kiedy: 13.11-02.01

Najpopularniejszy i najchętniej odwiedzany jarmark świąteczny w Norwegii. Po pandemicznej przerwie atrakcje przy Karl Johans Gate powracają do żywych. Na odwiedzających czeka kilkuset wystawców, lodowisko oraz nowe atrakcje, w tym diabelski młyn.

Jarmark świąteczny w Norweskim Muzeum Ludowym

Gdzie: Oslo, Museumsveien 10
Kiedy: 4-12.12 (tylko w weekendy)

Dwa pierwsze grudniowe weekendy obfitować będą w moc świątecznych atrakcji w Norweskim Muzeum Ludowym. Poza ponad setką straganów, odwiedzający mogą poznać historię obchodów Bożego Narodzenia od XVIII do XX wieku. Placówka organizuje także szereg wydarzeń towarzyszących skierowanych przede wszystkich do najmłodszych.

Jarmark bożonarodzeniowy przy Øvre torv

Gdzie: Kristiansand, Øvre torv
Kiedy: 27.11-22.12

W Kristiansand na odwiedzających czeka świąteczna muzyka, lokalne, jak i inspirowane innymi kulturami jedzenie oraz sporo pomysłów na prezent. Na rynku w Kristiansand przygotowano także atrakcje dodatkowe. Do najpopularniejszych należy lodowisko.

Jarmark bożonarodzeniowy na Torgallmenningen

Gdzie: Bergen, Torgallmenningen
Kiedy: 12.11-22.12

W tym roku tradycyjny Julemarked przy Festplassen przeniesiono na Torgallmenningen, czyli główny plac w Bergen. Zrezygnowano także z karuzeli dla dzieci oraz diabelskiego młyna. Na odwiedzających czeka jednak wielka choinka i setki straganów. Wystawcy oferują na nich specjały lokalnej, jak i międzynarodowej kuchni. Część z nich proponuje wyroby rękodzielnicze, które idealnie nadają się na prezent.

Jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Trondheim

Gdzie: Trondheim, Torvet
Kiedy: 1.12-19.12
Jak zwracają uwagę organizatorzy, to już 19 edycja jarmarku bożonarodzeniowego w Trondheim. Na odwiedzających, jak co roku, czeka ponad 90 wystawców. Oferują lokalne przysmaki, wyroby rzemieślnicze, choinki oraz propozycje świątecznych prezentów. Do najbardziej charakterystycznych dań zaliczają się suszony i solony dorsz oraz przygotowywany na miejscu burger z renifera. Na tutejszej scenie codziennie organizowane są koncerty oraz inne atrakcje.
Mniejszy lub liczący kilkuset wystawców jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w niemal każdej norweskiej gminie. W samym Oslo organizowane są cztery niezależne od siebie wydarzenia. Co roku tłumy turystów oraz mieszkańców odwiedzają także Julemarkeder na Lofotach, w Lillehammer oraz Lillestrøm. Na każdym z nich można poczuć atmosferę świąt oraz zapoznać się z lokalnymi tradycjami.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram