Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Ubezpieczenia i odszkodowania

Ubezpiecz nie tylko siebie, lecz również rodzinę: EKUZ, E-106, E-109

info@multinor.no

21 marca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Ubezpiecz nie tylko siebie, lecz również rodzinę: EKUZ, E-106, E-109

Druki E-106 i E-109 dotyczą osób mieszkających w Norwegii, które chcą rozszerzyć ubezpieczenie na inne kraje strefy EOG. fotolia.pl/royalty free

Mieszkasz w Norwegii i chcesz zapewnić sobie możliwość korzystania z opieki zdrowotnej podczas wyjazdów do Polski? Nie jesteś pewien, który wariant wybrać? A może chcesz objąć ubezpieczeniem również swoją rodzinę mieszkającą w Polsce i zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na powyższe pytania, a także poruszamy kwestie dotyczące wszystkich opcji rozszerzenia norweskiego ubezpieczenia zdrowotnego.
W zależności od tego, jakiego ubezpieczenia poszukujesz, istnieją trzy warianty, na które możesz się zdecydować.
Reklama

EKUZ

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest rozwiązaniem dobrym dla osób, które na stałe przebywają w Norwegii, jednak regularnie podróżują do Polski lub innych państw ze strefy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Gwarantuje ona prawo do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej na terenie tych krajów. Warto pamiętać, że nie da się objąć kartą całej rodziny, co oznacza, że każdy członek powinien posiadać własną.

To rozwiązanie dobre w przypadku krótkotrwałych pobytów za granicą. Nie daje prawa do korzystania z długotrwałego leczenia. Wszystkie usługi mogą być świadczone wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia.

Jedynymi warunkami do przyznania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych oraz posiadanie obywatelstwa dowolnego państwa EOG.

Jak zamówić EKUZ?

Forma zamawiania EKUZ związana jest z tym, jaki typ numeru personalnego posiada wnioskujący. Procedura jest łatwiejsza dla osób ze stałym numerem personalnym, mają one bowiem możliwość zamówienia karty elektronicznie za pośrednictwem systemu Helfo. W takiej sytuacji niezbędne jest również posiadanie kodów MinID.  

W przypadku osób identyfikujących się tymczasowym numerem personalnym koniecznie jest wysłanie e-maila, wykonanie telefonu lub udanie się bezpośrednio do instytucji zajmującej się służbą zdrowia w Norwegii, czyli Helfo. Standardowy czas oczekiwana na przesłanie karty to 10 dni od daty zamówienia. Ważne jest zadbanie o regularne aktualizowanie adresu, ponieważ EKUZ zostaje dostarczony drogą pocztową. W sytuacji gdy zaistnieje nagła konieczność opuszczenia kraju przed otrzymaniem karty, można skontaktować się z Helfo z prośbą o certyfikat zastępczy. Daje on takie same uprawnienia jak EKUZ. Sam EKUZ zwykle ważny jest przez 3 lata.

Druk E-106 i E-109

Obydwa druki dotyczą osób mieszkających w Norwegii, które chcą rozszerzyć ubezpieczenie na inne kraje strefy EOG. Urzędem odpowiedzialnym za wydawanie tych druków jest Helfo. Dotyczą one osób, które odprowadzają składki na norweskie ubezpieczenie społeczne, pracują w Norwegii lub pobierają zasiłek równoważny z zatrudnieniem (np. dagpenger). Obydwa druki wydawane są z reguły na okres 2 lat. 

E-109 to opcja dla osób, których centrum interesu życiowego znajduje się w Norwegii i chcą rozszerzyć ubezpieczenie wyłącznie na członków rodziny pozostałych w Polsce. W praktyce oznacza to, że aby wniosek został przez Helfo pozytywnie rozpatrzony, część rodziny musi mieszkać w Norwegii, a część pozostawać w Polsce. Przykładowo, jeśli przebywasz z dzieckiem w Norwegii, a twój małżonek pozostaje w Polsce, masz prawo ubiegać się o druk E-109. 

E-106 to dobre rozwiązanie dla tych, którzy przebywają w Norwegii, jednak ich centrum interesu życiowego znajduje się w Polsce i chcą ubezpieczyć się na wypadek dłuższych pobytów w ojczystym kraju. Drukiem można objąć zarówno siebie, jak i siebie wraz z rodziną. Warto mieć na uwadze to, że Helfo może odrzucić wniosek o druk E-106 dla osób stanu wolnego, ponieważ może uznać, że ich centrum interesu życiowego znajduje się w Norwegii. 

W przypadku obydwu druków wymagana jest taka sama dokumentacja:

– kopia dowodu osobistego lub paszportu,
– umowa o pracę lub zaświadczenie o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych,
– w przypadku umów o pracę starszych niż rok, konieczne jest pisemne potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu.

Osoby utrzymujące się z własnej działalności gospodarczej powinny do wniosku dołączyć wypis z norweskiego rejestru Brønnøysundregistrene, potwierdzający aktywność firmy.

Co w takim razie wybrać?

Przy wyborze druku warto jest przede wszystkim zastanowić się nad tym, gdzie znajduje się centrum interesu życiowego oraz kogo chce się objąć ubezpieczeniem. Należy jednak pamiętać, że to Helfo zdecyduje, który wariant zostanie przyznany. EKUZ pozostaje dobrą opcją dla osób mieszkających na stałe w Norwegii, które podróżują do Polski regularnie, jednak na krótkie okresy. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram