Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Ubezpieczenia i odszkodowania

5 powodów, dla których warto wnioskować o druk E-106 lub E-109

info@multinor.no

05 września 2018 10:30

Udostępnij
na Facebooku
2
5 powodów, dla których warto wnioskować o druk E-106 lub E-109

Warto wiedzieć, że druki E-106 i E-109 wydawane są maksymalnie na 2 lata. fotolia.pl/royalty free

Każda osoba, która pracuje i odprowadza składki w Norwegii, ma prawo do opieki medycznej na terenie kraju. Jednak co z ubezpieczeniem, kiedy ktoś ma na utrzymaniu członków rodziny przebywających poza Norwegią? A jeśli ktoś woli leczyć się w Polsce? Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto wnioskować o druk E-106 lub E-109.
Przypominamy! Druk E-106 umożliwia ubezpieczenie samego zainteresowanego lub zainteresowanego i jego rodziny w kraju zamieszkania bliskich. Natomiast druk E-109 ubezpiecza rodzinę interesanta w kraju, w którym ona mieszka. 

Oto 5 powodów, dla których warto wnioskować o druki E-106 lub E-109.
Reklama

1. Rozszerzenie ubezpieczenia zdrowotnego na inny kraj EOG

Pracując w Norwegii, możesz bezpłatnie korzystać z państwowej opieki medycznej, jednak tylko na terenie kraju, w którym pracujesz. Druk E-106 rozszerza twoje ubezpieczenie zdrowotne na kraj, w którym mieszka twoja rodzina. Jeżeli więc twoja żona i/lub dzieci mieszkają w Polsce, to druk E-106 zapewni ci korzystanie z państwowej opieki medycznej zarówno w Polsce, jak i Norwegii.

2. Ubezpieczenie rodziny

Nierzadko osoba pracująca w Norwegii jest jedynym żywicielem rodziny. Tobie praca zapewnia ubezpieczenie zdrowotne, podczas gdy twoja rodzina w Polsce nie jest ubezpieczona. Dzięki drukom E-106 i E-109 możesz przenieść swoje ubezpieczenie zdrowotne z Norwegii na członków rodziny przebywających w Polsce. Można wnioskować o ubezpieczenie zdrowotne dla żony oraz dzieci do 25 lat.

3. Korzystanie z darmowej opieki zdrowotnej

Druki E-106 i E-109 umożliwiają tobie lub/i twojej rodzinie korzystanie z państwowej, a to znaczy z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Posiadając te druki, możesz korzystać z wszystkiego, co jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce. 

4. Zaplanowane wizyty lub... nieplanowane leczenie

Jeżeli możesz korzystać z wszystkiego, co refunduje NFZ, to znaczy, że możesz zaplanować leczenie w Polsce. Jeżeli wiesz, że czeka cię operacja lub wizyta u specjalisty, możesz je zaplanować oraz skorzystać z nich w Polsce. A co, jeśli podczas wizyty w Polsce zachorujesz na grypę lub skręcisz kostkę? W takich sytuacjach także możesz skorzystać z wizyty u swojego lekarza rodzinnego lub ortopedy. Oczywiście bezpłatnie.

5. Wydanie druku E-106 lub E-109 nic nie kosztuje

Urząd, który jest odpowiednikiem polskiego NFZ w Norwegii – Helfo – nie pobiera żadnych opłat za wydanie druku E-106 lub E-109. Wystarczy wysłać wypełniony wniosek, po wcześniejszym upewnieniu się, czy masz prawo do druku E-106 czy E-109. Do wniosku należy załączyć aktualną umowę o pracę, ważny dokument tożsamości oraz potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy, jeżeli umowa zostałą podpisana wcześniej niż rok temu. Warto wiedzieć, że druki E-106 i E-109 wydawane są maksymalnie na 2 lata.

Jeżeli więc wnioskowanie o nie masz już sa sobą, sprawdź koniecznie, czy są one nadal ważne. O nowe druki wnioskować można 3 miesiące przed datą końcową. Nie czekaj dłużej i zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne swoje i swojej rodziny w Polsce. Miej na uwadze, że czas oczekiwania na druki wynosi ok. 12 tygodni.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby chcące wnioskować o druk E-106 lub E-109 prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ireneusz Drohomirecki

06-09-2018 01:06

Wszystko zależy od tego ile czasu pozostało ci do końca dagpenger. Mi helfo przeliczyło że od momentu wydania nowego E 106 do końca dagpenger pozostanie tylko 4 tygodnie więc nie opłaca się wydawać nowego druku ale ponieważ zachorowałem i od lekarza dostałem zaświadczenie o przewlekłości choroby i możliwości przebywania na chorobowym do 12 miesięcy więc helfo wydało mi nowy druk E 106 z ważnością na 2,5 roku.Jako pracodawcę podałem NAV z ich numerem organizacyjnym

gościu11

05-09-2018 15:11

Dzień dobry. Mam pytanie: Jestem osobą bezrobotną, obecnie przebywam cały czas w Norwegii i pobieram dagpenger. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne(druk E106)? Jeśli tak, to jakie papiery mogę złożyć aby ubiegać się o to ubezpieczenie gdybym chciał takowe mieć też w Polsce?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram