Artur Pietrzak, (41 l.)

Artur Pietrzak (arturo82), Łódź
 • Miejscowość
  w Polsce
  Łódź
 • Miejscowość
  w Norwegii
  -
 • Znajomi 0
 • Odsłony profilu 1754
 • Posty 21
0
Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
31-10-2019 16:17

powrót do Polski na tacierzyńskie, a norweskie ubezpieczenie

Witam.

Czy jeśli wracam na stałe do Polski do żony w ciąży i będę wnioskował o norweskie tacierzyńskie, to czy od dnia wyjazdu z Norwegii mam tylko jeszcze 12-miesięczny okres ubezpieczenia w Folketrygden (National Insurance)?

Zakładając że nie będę składał tego formularza RF-1402 (wyprowadzka z Norwegii).

Mam tu rozbieżne informacje, a jest to istotne z uwagi na datę porodu, bo albo będzie mi przysługiwało pełne 40 tygodni zasiłku, albo dopóki nie wygaśnie to roczne ubezpieczenie, czyli w mojej sytuacji 32 tygodnie.

Pozdrawiam

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) post do tematu
20-06-2019 21:44

Problem z odnalezieniem podatnika w rejestrze skattekort

Witam. Spotkała mnie niemiła sytuacja która wygląda następująco. W maju otrzymałem umowę o pracę, była to moja pierwsza wizyta i praca w Norwegii. Pracodawca powiedział, że niezbędny będzie numer personalny. Zostałem umówiony w skatte, przedstawiłem komplet dokumentów czyli: kontrakt, paszport, dowód osobisty, wypełniłem wniosek. Mężczyzna z obsługi skattu potwierdził zgodność procedury po czym oznajmił, że mam czekać na list pocztowy w którym będzie mój nr personalny. Czekałem 2 tyg i nie otrzymałem nr. Później zostałem przeniesiony w inny region Norwegii, pracodawca wciąż wymagał nr personalnego więc udałem się do pobliskiego skattu. Po wytłumaczeniu sytuacji pracownikowi skattu otrzymałem dokument przedstawiający moje poprawne dane osobowe lecz z błędnym adresem zameldowania w Norwegii. Przedstawiłem pracodawcy owy dokument po czym stwierdził, że mogę pracować i obecny nr nie stanowi problemu w dalszej pracy i wypłacie wynagrodzenia. Po tygodniu wypowiedziałem umowę z pewnych przyczyn a pracodawca potwierdził, że w dniu wypłaty poborów przeleje mi pieniądze na Polskie konto. Po tym okresie otrzymałem wiadomość, że sekretarka nie jest w stanie określić wysokości podatku który mnie obejmuje. Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak to jest możliwe, że otrzymuje dokument z numerem personalnym i nie mogą zlokalizować mnie w systemie skattu? Jak mam to załatwić? Problem jest o tyle skomplikowany, że obecnie jestem w Polsce i w najbliższym czasie nie zanosi się na wyjazd do Norwegii.

Monika Grzybowska
21-06-2019 09:15

Po pierwsze składając dokumenty o nr personalny w skatteetaten podając powód rejestracji jako pracownik zawsze pytają o przewidywane zarobki oraz o to jaki wybierasz podatek (tabelka lub podatek u źródła )i na podstawie tego przyznają karte podatkową..każdy pracodawca pobiera sobie twoją kartę podatkową sam przez internet zajmuje to jakieś 2 minuty wystarczy twój nr personalny heh.. nie musisz mu jej dostarczać bo po co skoro on w 2 minuty dostanie ją ze skattu na Altin.. Jeśli pracujesz juz a nie jesteś zarejestrowany w skatteetaten pracodawca ma obowiązek pobrać 50% wypłaty na poczet podatku.. nie może opóźnić lub zaniechać wypłacenia pieniędzy. .wiec jeśli w jego mniemaniu nie był w stanie określić ile podatku pobrać powinien 50% i w terminie wyplacic ci wynagrodzenie.. do tego należy ci się 10.2% od wypłaty brutto feriepenger są to dodatkowe pieniądze które pracodawca odkłada poniekąd na twój urlop ale przy rozwiązaniu umowy musi ci je wypłacić wraz z ostatnią wypłatą.. podam przykład dla jasnosci.. jeśli zarobiłeś 20 000 brutto.. podatek od tego 50% czyli 10 000 netto wynagrodzenia plus 20 000×10.2%= 2040.. pracodawca powinien ci wypłacić 12040 NOK

Jeśli masz podatek u źródła (wynosi 25%)
20 000× 25%= 15 000 netto
20 000 × 10.2% = 2040
Do wypłaty masz 17040

Możesz sprawdzić swoją kartę podatkową..a pracodawcy powiedz ze rozmawiałeś ze skatteetaten i powiedzieli ci ze pracodawca może pobrać twoją kartę podatkową przez internet wiec niech nie kłamie

Artur Pietrzak
20-06-2019 21:43

Widocznie nie załatwiłeś karty podatkowej (skattekort) i dlatego nie mogą obliczyć zaliczki na podatek i wypłacić pensji. To że w Skacie załatwiłeś nr personalny to jedno, ale karta podatkowa to już inna bajka mimo że w tym samym urzędzie. Powiedz im żeby najwyżej pobrali 50%, bo tak się robi jeśli pracownik nie ma jeszcze karty. A za rok i tak dostaniesz zwrot.

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
20-02-2019 18:34

czy odprawiony bilet = odbyty lot

Witam.
Czy jeśli zrobię odprawę przez neta, ale nie pojawię się na lotnisku, to czy w systemie będzie informacja że nie odbyłem lotu?
Albo jeśli na lotnisku zeskanuję bilet na pierwszej bramce (przed check-in), ale przez nią nie przejdę i nie zeskanuję drugi raz przy wejściu do samolotu?

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
05-02-2018 23:50

Czy można samemu odebrać kaucję w czynszu?

Witam.

Właściciel wypowiedział mi umowę na mieszkanie, a ponieważ to oszołom więc na pewno będzie robił problemy z oddaniem kaucji.

Czy będzie zgodnie z prawem jeśli napiszę mu, że z powodu jego dotychczasowego zachowania nie ufam mu i muszę sam odebrać kaucję poprzez niezapłacenie ostatnich czynszów?

Oczywiście jak mu to zaproponowałem to się nie zgodził, więc tym bardziej widać że coś kombinuje.

Pozdrawiam!

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
09-12-2016 18:06

kurs na wózki widłowe w Oslo

Witam.
Może ktoś polecić kurs na wózki widłowe w Oslo kat. T1-T4, najlepiej prowadzony po polsku ewentualnie po angielsku. Ważne żeby egzamin był uznawany przez norweskich pracodawców, bo polską licencją mogę się podetrzeć (nie z UDT).
Pozdrawiam

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) post do tematu
06-10-2016 22:28

Zwrot podatku

Witam.

Jutro wybieram się do urzędu, ale chciałbym najpierw zapytać tutaj.

Wysłałem swoje zeznanie podatkowe pocztą. Do tej pory nie dostałem żadnego pisma z potwierdzeniem czegokolwiek. Jak to formalnie wygląda? Czytam, że wypłaty są do 12 października, czy w związku z tym mogłem jeszcze nie dostać żadnej informacji?

MultiNOR Konsultant
10-10-2016 09:17

Jokerr napisał:
Witam.

Jutro wybieram się do urzędu, ale chciałbym najpierw zapytać tutaj.

Wysłałem swoje zeznanie podatkowe pocztą. Do tej pory nie dostałem żadnego pisma z potwierdzeniem czegokolwiek. Jak to formalnie wygląda? Czytam, że wypłaty są do 12 października, czy w związku z tym mogłem jeszcze nie dostać żadnej informacji?


Sugeruję bezpośredni kontakt z urzędem w celu ustalenia co dzieje się z Pana rozliczeniem podatkowym. Jeżeli okaże się, że ma Pan zarejestrowany nieaktualny adres w Norwegii może Pan nie otrzymać wyniku drogą pocztową. Kontaktując się z urzędem może Pan uzyskać informację na temat sprawy, a także kopię wyniku rozliczenia podatkowego, jeżeli jest on już dla Pana dostępny.

Więcej informacji: www.multinor.no/podatki/odwolania.html

Jokerr
06-10-2016 22:32

Wysłałem do Norwegian tax Administration.

Artur Pietrzak
06-10-2016 22:28

Wysłałeś do Norwegian Tax Administration w Mo i Rana?
Bo jak do Skatu w Oslo to pewnie dlatego.

Zobacz więcej komentarzy
Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) post do tematu
13-05-2016 20:22

przyjazd polskim samochodem na wakacje

Witam!
Chce pokazac zonie Norwegię. Pracuje tu 2,5 roku. Chciałbym przyjechać swoim samochodem. Co muszę zrobić aby nie zabrali mi samochodu? Z góry dziękuję za zainteresowanie

3182
16
Mariusz Walkiewicz
14-05-2016 18:35

Jasta: Idź sie tam wyczepać

Mariusz Walkiewicz
14-05-2016 18:34

E39 525d cr

Karol Pitek
14-05-2016 10:25

walus90 napisał:
A można załatwić to osobiście w skate?
Szczerze nie sądzę. ale co szkodzi spróbować?

Zobacz więcej komentarzy
Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
11-04-2016 20:11

formularz RF-1030 Tax Return 2015 - jak wypełnić?

Witam.
Mam parę pytań o wersję papierową, nie Altinn.

1. Gdzie na formularzu wnioskować o 10% zwrotu? Na pierwszej stronie w 2.2.1 \"Changed to\" wpisać przychód pomniejszony o 10%, czy na drugiej stronie w 5.0 \"Addictional information\", a może nad tym 5.0 w \"Any amounts...\"?
2. Gdzie jest informacja o kwocie naliczonego podatku? Na czwartej stronie jest tylko informacja o wysokości zaliczki ściągniętej przez pracodawcę.
3. Czy trzeba samemu obliczyć i wpisać (jeśli tak to gdzie) ile NOK należy się do zwrotu, czy wystarczy tylko wnioskować o te 10% a resztę zrobi urząd?
4. Czy trzeba wypełnić i odesłać oryginał (z kolorowymi znaczkami) czy wystarczy ksero?

Z góry dzięki za wszystkie rzeczowe odpowiedzi.
Pewnie nie tylko ja mam z tym problem, więc na pewno wiele osób skorzysta

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) post do tematu
22-11-2015 15:17

Samochodem z Polski do Norwegii

Poszukuje informacji jakie dokumenty są wymagane aby w Norwegii poruszać się samochodem na polskich tablicach?
Nadmienię, że właściciel zostaje w Polsce a ja sam planuję wyjechać do Noprge.

5114
25
Matti Kart
23-11-2015 08:04

To fajnie że poruszasz ten temat . Ja też dokładnie w tej sytuacji będę co ty. Ale to od konkretnych osób i konkretne tylko doświadczenia można wykorzystać.

Jarosław Siema
22-11-2015 15:46

pamiętaj aby wożone dokumenty wymieniać raz w roku... dotyczy dokumentu potwierdzającego wspólne zameldowanie z żoną /dziećmi przetłumaczone na ang lub nor. oraz aktu małżeństwa /również do rozliczeń podatkowych pendlera muszą być zawsze nowe /
także ilość podróży i biletów nie może być zbyt mała bo dla pendlera i księgowej w rocznym rozliczeniu wystarczą trzy ale dla celnika minimum dwa razy tyle , kiedyś wiele lat temu udałem się do urzędu celnego z tym pytaniem i taką mi własnie udzielili odpowiedź dając druki objaśniające tą kwestię natomiast koledze który był ze mną z tym samym pytaniem , ale nie posiadał rodziny w Polsce i był w No ponad dwa lata kazali natychmiastową wywózkę auta i zakup samochodu na norweskich blachach, pozdrawiam

Artur Pietrzak
22-11-2015 15:16

Podłączę się pod temat.

www.toll.no/en/international/polski/pojazd-zarejestrowany-za-granic/pobyt-tymczasowy/

Na tej stronie niby jest wszystko wyjaśnione, ale nie wiem od kiedy się liczy moment "wjazdu" do Norwegii.
Czy od momentu pierwszego przybycia nawet samolotem czy wjazdu autem?
A jeśli lata / jeździ się co jakiś czas do Polski, to moment wjazdu się liczy od tego ostatniego przybycia czy i tak od pierwszego?

Zobacz więcej komentarzy
Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
20-10-2015 19:58

Od kiedy liczy się rok pozwolenia na jazdę polskim autem?

Witam.
Lecę na parę dni do Polski i pomyślałem żeby wrócić autem na polskich blachach, tylko nie wiem czy jest sens.
Przyleciałem do Norwegii w listopadzie 2014, w grudniu 2014 dostałem tymczasowy D-numer, od stycznia 2015 pracuję na wikariacie (co miesiąc dostaję nowy kontrakt) a we wrześniu 2015 zarejestrowałem się na policji jako pracownik.
Numeru personalnego ani stałego kontraktu nadal nie mam.
No i właśnie od której z tych dat liczy się rok pozwolenia na polskie blachy?
Tylko nie piszcie że temat był wałkowany, bo tak naprawdę nigdzie nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Pozdro!

Artur Pietrzak (Łódź) - dodał(a) nowy wątek
28-05-2015 20:23

norweski urząd ochrony konsumenta

Witam.
Chcę zgłosić skargę na norweski sklep internetowy, w którym zrobiłem zakupy i nie uznano mi oczywistej reklamacji.
Potrzebuję namiary na urząd na wzór naszego UOKiK, gdzie można się domagać praw konsumenta.
Podobno w Oslo w budynku Skatteøst jest coś takiego.
Jak ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii to proszę o namiary i podpowiedź jak to się załatwia.
Dzięki

Polecane profile
Filtr wyszukiwań
Pokazuj mi:
Wiek osób: 18 - 35
Z miejscowości:
Wyszukiwanie zaawansowane
OK

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok