Turystyka

Zorza polarna, białe noce i...golf: ta perełka Lofotów przyciąga graczy z całego świata

Agnieszka Wiśniewska

18 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Pole rozciąga się wzdłuż wybrzeża wyspy Gimsøya, około 45 min jazdy samochodem od Svolvær. adobe stock/ licencja standardowa

Chociaż golf nie jest najpopularniejszym sportem w kraju fiordów, branża ma się czym pochwalić. Na północy Norwegii jest kilka pól golfowych, które oferują grę w trakcie białych nocy. Jedno z nich, położone w Hov (Gimsøy) na Lofotach, znalazło się wśród 100 najlepszych na świecie.
Podobnie jak pola golfowe Midnight Sun Golf w Tromsø lub Bodø Golfpark, Lofoten Links na wyspie Gimsøy oferuje w okresie wakacji grę w golfa przez 24 godziny. Dzięki naturalnym walorom i białym nocom entuzjaści wbijania piłek w dołki mogą spędzić cały dzień i noc na świeżym powietrzu z pięknym widokiem, ale to nie jedyna atrakcja obiektu. Od września podczas turnieju można tam podziwiać zorze polarną.

Organizatorzy zadbali także o multimedialne udogodnienia. Lofoten Links wraz z partnerem Live Aurora Network oferują bezpłatną aplikację, która ostrzega przed pojawieniem się zorzy i pokazuje, gdzie dokładnie będzie widoczna w okolicach obiektu.
Tańcząca po niebie zorza nad polem golfowym we wrześniu 2019 roku. 
Otwarte w 2015 roku pole Lofoten Links oferuje 18 dołków do zaliczenia w przepięknej scenerii. Poza atrakcyjnym terenem miejsce oferuje grę w słońcu, także po północy, przez dwa miesiące w roku.
Gra przy niezachodzącym słońcu to z pewnością niepowtarzalne przeżycie.

Wśród najlepszych

Lofoten Links znalazło się wśród 100 najlepszych pól golfowych na świecie (ranking przygotowany przez Golfscape). To jednak nie jedyne wyróżnienie. W 2019 roku norweskie pole znalazło się na okładce prestiżowego magazynu GOLF oraz zostało uznane za najlepsze pole przez miesięcznik „National Club Golfer”.

Wymagające pole

Niemal wszystkie media opisujące pole golfowe Lofoten Links podkreślają, że jest to bardzo wymagający teren. Ze względu na otaczającą wyspę przestrzeń i morze grę zawodników mogą utrudniać podmuchy wiatru. Również liczne skały stanowią nie lada przeszkodę dla piłki.
Mapa pola golfowego.
Mapa pola golfowego. screenshot lofotenlinks.no
Pole urozmaicone jest również piaszczystymi plażami, trawiastymi pagórkami i wodnymi pułapkami. Mimo to swoich sił na tym polu golfowym może spróbować każdy gracz niemal w każdym wieku. Ograniczeniem może być jedynie kwestia finansowa. W zależności od wybranego kursu oraz pory roku ceny wahają się od 225 do 1875 NOK.

Historia

Koncepcja stworzenia w Hov pola golfowego pojawiła się już w 1992 roku. Pomysłodawcą był Tor Hov, od którego miejsce nosi nazwę. Jego rodzina była obecna na wyspie Gimsøya już od ponad 400 lat. Prace nad stworzeniem przestrzeni sportowej kontynuował jego syn – Frode Hov i architekt Jeremy Turner. W 2012 roku rozpoczęła się rozbudowa pola z dziewięciu do 18 dołków.
Hov jest jednym z najstarszych miejsc na Lofotach. Znaleziono tu między innymi zabytki z czasów starożytnych, wśród których jest miejsce do lądowania łodzi, pogańska świątynia i groby z epoki Wikingów. Prawdopodobnie 1000 lat temu znajdowała się tam również rezydencja wodza Wikingów – Tore Hjorta.
Pole Lofoten Links rozciąga się wzdłuż wybrzeża wyspy Gimsøya, około 45 min jazdy samochodem od Svolvær.
Pole Lofoten Links rozciąga się wzdłuż wybrzeża wyspy Gimsøya, około 45 min jazdy samochodem od Svolvær. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa autor: Alexander
Źródło: golfscape.com, top100golfcourses.com, nettavisen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram