Turystyka

Słońce warte każdych pieniędzy: to przekonuje Norwegów przy wyborze wakacji

Monika Pianowska

10 sierpnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Jak się okazuje, popularność latem zyskują egzotyczne kierunki, do tej pory wybierane jako miejsce odskoczni od zimy na północy Europy. pxhere.com/ CC0 Public Domain

Planując urlop za granicą, wielu norweskich klientów biur podróży sugeruje się ceną zarówno samej wycieczki, jak i poziomem wydatków, które czekają turystów na miejscu. I chociaż Norwegowie coraz częściej zwracają się ku bardziej niszowym wakacyjnym destynacjom, niezmiennie to jeden czynnik bije na głowę pieniądze czy odległość: piękna pogoda.
Zmienić środowisko, wypocząć i przy okazji nie zbankrutować – przeważnie takie cele przyświecają urlopowiczom wybierającym pobyt za granicą. Przedstawiciele branży turystycznej są jednak zgodni, że nawet dobrą zabawę, zakupy i relaks niskim kosztem w norweskim rankingu przebiją słońce i wysoka temperatura, pisze portal e24.no.
Reklama

Byle było ciepło

Wśród państw, do których najchętniej wyjeżdża się z Norwegii na wakacje, królują – poza skandynawskimi sąsiadami – te południowoeuropejskie, jak Grecja, Hiszpania i Włochy. Mieszkańcom kraju fiordów w ostatnich latach przypadła do gustu również Polska, o czym pisaliśmy tutaj:
Kuszą więc dogodne połączenia lotnicze, mnogość okazyjnych ofert biur podróży, wydatki mniejsze niż w Norwegii, lecz przede wszystkim dostęp do piaszczystych plaż i kąpieli słonecznych. Jak się okazuje, popularność latem zyskują egzotyczne kierunki, do tej pory wybierane jako miejsce odskoczni od zimy na północy Europy, jak Tajlandia, Indonezja, RPA, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Malediwy, zauważają eksperci cytowani przez e24.no. Mimo że takie wyjazdy wiążą się już z nieco bardziej wygórowanymi nakładami finansowymi, zdają się nie przerażać.

Do pełni szczęścia tylko płatność kartą

Norwegowie znani są ze swojej wakacyjnej rozrzutności i w ankietach otwarcie przyznają, że dla urlopu są skłonni wydać znacznie więcej niż na codziennie potrzeby, jak ubrania czy wyposażenie domu. Eksperci przed sezonem apelowali o rozwagę, bo pozycja korony zarówno względem dolara, jak i euro, nie zachwyca, co przekłada się także na cenę zagranicznych podróży.
Dodają, że Norwegowie uwielbiają testować nowe kierunki, więc nowe trasy, szczególnie z Oslo, zawsze znajdą zainteresowanych, jak w przypadku lotów do USA dwa lata temu. Trend utrzymał się nawet mimo ubiegłorocznego wzrostu cen biletów lotniczych za ocean.
W rankingu nowości pnie się do góry państwo pretendujące do miana idealnej opcji na urlop dla Norwegów  – Albania, która zarówno cenami, jak i egzotycznymi krajobrazami i przyjaznym klimatem jest w stanie sprostać wymaganiom obywateli kraju fiordów. Do pełni szczęścia brakuje już podobno nieco bardziej rozwiniętej infrastruktury, jak apartamenty blisko wybrzeża i bankomaty, i możliwości płacenia kartą w hotelach czy restauracjach.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram