Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nowa trasa dla wytrwałych: na Preikestolen można się wspiąć od strony fiordu Turystyka
Maja Zych 09 sierpnia 2018
14:56

Nowa trasa dla wytrwałych: na Preikestolen można się wspiąć od strony fiordu

Skomentuj
Preikestolen to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Paul IJpelaar [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
We wtorek 7 sierpnia na brzegu Lysefjorden powstało nowe nabrzeże, które pozwoli dostać się na słynny klif Preikestolen od strony fiordu. Atrakcja ma nie tylko przyciągnąć więcej turystów, ale też odciążyć główny, zatłoczony szlak, którym przechodzi obecnie 300 tys. odwiedzających rocznie.
Nie będzie to jednak łatwa przeprawa – wejście od strony morza będzie dłuższe i bardziej wymagające fizycznie od popularnej do tej pory trasy.
Reklama

Nowe trasy dla turystów

We wtorek zakończyły się prace nad zamontowaniem 85-tonowej betonowej platformy, która ma pełnić funkcję przystani dla turystów zmierzających na Preikestolen. W praktyce będzie ona powiększeniem istniejącej już, malutkiej przystani Refså, która nie jest w stanie pomieścić większej liczby osób. Dzięki nowym możliwościom turyści będą mogli wejść się na „ambonę” od strony morza – trasa wymagać będzie wspięcia się na 604 metry.

Ścieżka od strony fiordu jest nieco bardziej wymagająca fizycznie, a także dłuższa, dlatego pomysłodawcy, członkowie stowarzyszenia Stiftelsen Preikestolen, zakładają, że początkowo będzie to mniej uczęszczana trasa, która pozwoli uciec od tłumów zmierzających do „ambony” od drugiej strony.

Ma to być też świetna opcja dla osób, które podróżują promami po fiordzie – dzięki nowej przystani będą mogli zrobić przystanek podczas rejsu i wspiąć się na szczyt słynnego klifu.

Chcą podwoić liczbę turystów

Jednym z celów otwarcia trasy od strony fiordu jest przyciągnięcie nad słynną „ambonę” jeszcze większej liczby turystów – oczekuje się, że w ciągu dziesięciu lat liczba ta może się podwoić.

W tym celu prowadzony jest także szereg akcji promocyjnych – Preikestolen m.in. „wystąpił” w amerykańskim hicie filmowym Mission Impossible u boku Toma Cruise’a. Norweski Instytut Filmowy (Norskfilminstitutt) przekazał aż 6 milionów koron amerykańskim twórcom, aby zdjęcia do filmu odbyły się właśnie nad Lysefjorden. Kontrowersje wzbudził jednak fakt, że w hollywoodzkiej produkcji wszystkie ujęcia kręcone na Preikestolen dzieją się według scenariusza nie w Norwegii, a w… Indiach. Więcej o sprawie pisaliśmy >>>> TUTAJ <<<<
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas