Turystyka

Bardziej szczegółowa i idealna dla miłośników norweskiej przyrody: nowa mapa pomoże poznać kraj fiordów

Monika Pianowska

26 czerwca 2020 14:28

Udostępnij
na Facebooku

Na mapie nie pominięto zboczy i klifów, które mają zostać zaznaczone na czarno. adobe stock/ licencja standardowa

26 czerwca miała miejsce premiera najnowszej norweskiej mapy, która – jak mają nadzieję jej twórcy – pomoże lepiej poznać naturę kraju fiordów. MapAnt to projekt członków Norweskiej Federacji ds. Orientacji w terenie (Norges Orienteringsforbund) stworzony na podstawie danych Norweskiego Urzędu Mapowania.
Zgodnie z zapowiedziami ma dostarczać użytkownikom 20 razy więcej informacji niż serie kartograficzne Norweskiego Urzędu Mapowania w skali 1:50 000, popularne wśród amatorów wycieczek po kraju fiordów. Do tej pory udało się opracować dwie trzecie terenu Norwegii, a pozostałą część autorzy uzupełnią do końca roku 2020.
Poniżej: Zapowiedź publikacji i próbka nowej mapy.

Dla lepszej znajomości terenu

Legenda opiera się na minimalistycznych oznaczeniach: kolor żółty określa otwarte przestrzenie, biały symbolizuje „klasyczny norweski las”, natomiast zielony gęstą roślinność. Ponadto na mapie nie pominięto zboczy i klifów, które mają zostać zaznaczone na czarno. Orientację w terenie ułatwią również krzywe wysokości i zakrętów.
Inspiracją do opublikowania nowej mapy były okoliczności związane z epidemią koronawirusa: poza tym, że wiele biur podróży anulowało zagraniczne wycieczki, norweskie władze zalecają spędzenie urlopu w kraju fiordów. Projekt MapAnt ma zatem pomóc Norwegom eksplorację rodzinnego państwa, szczególnie jeśli chodzi o obszary pozamiejskie, i docenienie uroków norweskiej przyrody.
Na razie nie da się pobrać mapy na komputer lub telefon, jednak jej autorzy zapewniają, że zarówno ta, jak i wiele innych opcji, się pojawi. Jest dostępna na stronie mapant.no.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram