Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w EU-kontroll: rejestracja nie będzie wyznaczać daty przeglądu Transport i komunikacja
Maja Zych 05 lutego 2019
11:57

Zmiany w EU-kontroll: rejestracja nie będzie wyznaczać daty przeglądu

9
Skomentuj
Podczas kontroli sprawdzany jest ogólny stan pojazdu i działanie poszczególnych elementów, jak np. świateł. pixabay.com / Pixabay License / stux
Od 8 lutego 2019 roku będą stopniowo wprowadzane nowe zasady dotyczące EU-kontroll, czyli obowiązkowego przeglądu pojazdu pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Zmienią się między innymi terminy kontroli, których nie będze już wyznaczać ostatnia cyfra numerów rejestracyjnych. W życie wejdą także bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące samych kontrolerów, którzy będą musieli przejść szkolenia i otrzymać specjalne zezwolenie na wykonywanie przeglądów.
Nowe zmiany wprowadzane będą stopniowo i mają wpłynąć nie tylko na wygodę właścicieli aut, ale też na poprawę jakości i bezpieczeństwa kontrolowanych pojazdów.
Reklama

Zmienią się terminy przeglądów

Od 8 lutego data pierwszej rejestracji będzie stanowiła punkt wyjścia przy ustalaniu daty ważności przeglądu, a właściciel samochodu będzie mógł udać się na kontrolę w dogodnym dla niego czasie. Ważne jest jednak, aby nie przekroczyć wyznaczonego terminu – w takiej sytuacji ryzykuje się odebranie tablic rejestracyjnych.

Zmiany wprowadzone będą stopniowo, co oznacza, że na razie wszyscy właściciele powinni trzymać się starych zasad przeprowadzania przeglądu. Dopiero podczas najbliższej kontroli wyznaczony zostanie nowy termin – na dwa miesiące przed ostateczną datą właściciele otrzymają list z przypomnieniem od Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg). Bez zmian pozostaną jednak odstępy między przeglądami – pierwszy musi mieć miejsce 4 lata od rejestracji samochodu, a wszystkie następne co dwa lata.

Do tej pory miesiąc kontroli wyznaczała ostatnia cyfra na tablicy rejestracyjnej – przykładowo kierowca, którego numer kończył się „1”, musiał oddać pojazd do przeglądu najpóźniej w styczniu.

Kontrolerzy lepiej przygotowani

Przepisy, które wejdą w życie w ten piątek, będą stawiać większe wymagania w kwestii kompetencji osób przeprowadzających kontrole. Oznacza to, że pracownicy uprawnionych warsztatów i stacji będą musieli przejść specjalne szkolenie i otrzymać imienne zezwolenie, aby dokonywać przeglądów. Do tej pory przepisy regulowały jedynie kompetencje samej firmy, a nie poszczególnych pracowników.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 06-02-2019 17:25

* kilkadziesiąt tysiączków
...teraz jest poprawnie

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 06-02-2019 17:23

* kilkanaście tysiączków
...byłem zbyt naiwny

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 06-02-2019 17:20

...juz za flaszke podbijaja EU____??????
...oszustw nie brakuje
...przymierzam sie do zakupu kolejnego auta i napewno nie kupie od rodaka i ,obcokrajowca z Europy sr wsch ...nagminnie cofaja liczniki o kilka tysiaczkow co roku ,zeby limit w ubezpieczalni sie zgadzal....

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 06-02-2019 09:06

litrowa flaszka żubrówki wszystko załatwi

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 05-02-2019 16:50

...to było kwestią czasu,że już byle gdzie nie podklepia za 2000 kr przegladu...nie warto chwalic sie na forach takimi znajomosciami z kontrolerami ....

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 05-02-2019 14:26

Większość ludzi czekało na takie Zmiany!!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 05-02-2019 12:37

Rewolucyjne zmiany.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 05-02-2019 12:27

Czyli cena za przeglądy pójdzie w gore.

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Dima Dima
Dima Dima 05-02-2019 12:19

Przecież do tej pory cały czas było że termin przeglądu samochodu właściciel sobie sam wybierał. Na zrobienie przeglądu było zawsze 5 miesięcy od daty wyjściowej określonej przez ostatnia cyfrę w numerze rejestracyjnym

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas