Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dochód z kaprysu na dobro publiczne. Prawie 60 milionów koron ze spersonalizowanych tablic Transport i komunikacja
Monika Pianowska 23 stycznia 2019
14:16

Dochód z kaprysu na dobro publiczne. Prawie 60 milionów koron ze spersonalizowanych tablic

3
Skomentuj
W Norwegii prawo do modyfikacji tablic według własnego uznania właściciele samochodów mają od czerwca 2017. MN
Według statystyk Państwowego Zarządu Dróg Publicznych i Autostrad (Statens vegvesen) co miesiąc około 400 mieszkańców kraju fiordów decyduje się na zakup spersonalizowanych tablic rejestracyjnych. Część dochodu z unikatowych blach zasila pulę pieniędzy, za które później remontuje się norweskie trasy. Do tej pory wpłynęło do niej ponad 20 milionów koron.
W Norwegii prawo do modyfikacji tablic według własnego uznania właściciele samochodów mają od czerwca 2017. Koszt takiej przyjemności to 9 tys. koron, jednak poza tym, że pokrywa on potrzeby indywidualistów, trafia też na cele publiczne związane z bezpieczeństwem na drogach.
Reklama

Pożyteczny szpan

W listopadzie ubiegłego roku ze spersonalizowanymi norweskimi blachami po kraju poruszało się prawie 6 tys. osób, a łącznie aplikacje złożone na stronie Statens vegvesen wygenerowały dochód w wysokości ok. 58 milionów koron, z czego 20 milionów przeznaczono w 2018 na zwiększenie bezpieczeństwa drogowego w Norwegii.

Przed końcem zeszłego roku 22 420 Norwegów ubiegało się o spersonalizowane tablice rejestracyjne. 16 tys. próśb jednak odrzucono albo z powodu braku zapłaty ze strony kierowcy, albo dlatego, że proponowany ciąg znaków znajdował się na… zakazanej liście.

Z tymi słowami daleko się nie zajedzie

Norweski Zarząd Dróg Publicznych w dniu wprowadzenia opcji zakupu indywidualnej tablicy rejestracyjnej opublikował wykaz 140 zakazanych słów, ale lista wciąż się wydłuża. To nie tylko źle kojarzące się i obraźliwe wyrazy, lecz także nazwy własne i opatrzone znakiem towarowym.

W rozbudowanym spisie niepożądanych wariantów tablic znajdują się terminy odnoszące się do narządów rozrodczych, układu wydalniczego i czynności seksualnych. Na „czarną listę” trafiły także wyrazy powiązane z nazizmem, a nawet marki samochodów. Żeby przekonać się, czy wymarzone słowo na spersonalizowane blachy jest dostępne, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej pod tym linkiem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 25-01-2019 07:57

PolAker napisał:
Byłeś kiedyś w stanach? Ja znam kogoś kto był...

Ja znam jednego, co byl w Kanadzie nawet. Tam to sie dzieje.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 25-01-2019 04:55

Byłeś kiedyś w stanach? Ja znam kogoś kto był...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Oyamaatom
Oyamaatom 24-01-2019 11:29

Znajomy mój Anglik ma na tablicy rej.w aucie swym mr.fart.a po angielsku jest to brzydkie określenie.fajnie obszedł przepisy.a obok ma naklejkę z napisem obraźliwym.zaznczam że jest masonem i mówi że jest bardzo wierzący.szok co za hipokryzja?!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas