Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Transport i komunikacja

Zmiany na drogach stolicy: więcej autobusów, ulgi dla dzieci, nowy podatek dla właścicieli elbili

Maja Zych

26 września 2018 13:18

Udostępnij
na Facebooku
1

Zmiany dla właścicieli elbili mają zostać wprowadzone z początkiem nowego roku. MN

W nowym planie budżetowym stolicy Norwegii na 2019 rok znalazły się propozycje zmian, które wpłyną na podróżujących po mieście. Na lepsze warunki mogą liczyć osoby, które wybiorą komunikację miejską – od marca następnego roku zwiększy się dofinansowanie dla lokalnego przewoźnika Ruter oraz liczba połączeń autobusowych. Powodem jest zaplanowane na przyszły rok wprowadzenie pięćdziesięciu trzech nowych bramek (bomstasjoner), przez które – według wyliczeń Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg) – aż 16 proc. kierowców może zrezygnować z dojazdów samochodami.
W gorszej sytuacji znajdą się jednak faworyzowani do tej pory posiadacze elbili i hybryd – Rada Miasta planuje wprowadzenie dodatkowego podatku, który będą musiały zapłacić osoby ładujące samochody w gminnych punktach.
Reklama

Rekordowo duże dofinansowanie

Nowy plan budżetowy na najbliższy rok uwzględnia dużo większe niż dotychczas dofinansowanie na transport miejski w stolicy. Radni zdecydowali się przeznaczyć dodatkowe 115 milionów koron na uruchomienie od marca kolejnych połączeń. Termin nie jest przypadkowy – wtedy mają też zostać otwarte 53 nowe bramki, które sprawią, że wielu kierowców przesiądzie się na komunikację zbiorową. Większa częstotliwość kursowania autobusów oraz zakup siedemdziesięciu nowych elektrycznych pojazdów ma pomóc zapobiec przeładowaniu składów i zapewnić pasażerom dobry komfort jazdy.

Łącznie miasto przeznaczy na transport miejski aż 2,1 miliarda koron.

Zmiany też w biletach

Jazda autobusami i metrem może być też jeszcze bardziej korzystna dla rodzin z dziećmi, które będą mogły cieszyć się dodatkowymi przywilejami. Rada Miasta postanowiła bowiem podnieść wiek, do którego najmłodszym przysługuje darmowa komunikacja miejska z 4 na 6 lat. Dodatkowo młodzież do 18 roku życia będzie mogła korzystać z biletów ulgowych (barnebillett) – obecnie taka zniżka przysługuje jedynie do ukończenia 16 lat.

Mniej przywilejów dla elbili

Coraz większa liczba samochodów elektrycznych na norweskich drogach skłoniła radnych ze stolicy do podjęcia kroków, które nieco uporządkują korzystanie z zapewnianych przez gminę Oslo punktów do ładowania. Chcą od przyszłego roku wprowadzić dodatkowe opłaty, które będą obowiązywały wszystkich kierowców ładujących elbile i hybrydy w publicznych stacjach. Dodatkowo aby zapewnić lepszy dostęp do usługi, na osoby, które parkują swoje samochody bez ładowania, ma być nakładana kara pieniężna. Podobne przepisy zostały już wprowadzone w innych norweskich miastach i dają dobre efekty.

Plan dodatkowych opłat spotkał się z aprobatą Związku Samochodów Elektrycznych (Elbilforening):

– Najważniejsze dla naszych członków są dostępne miejsca do ładowania, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zarządzenie o opłatach zapewni dobry obieg. Darmowe ładowanie jako zachęta, aby więcej osób wybrało samochody elektryczne, traci efekt, kiedy nie ma wolnych miejsc do ładowania – powiedziała sekretarz generalna związku Christina Bu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1

26-09-2018 21:25

Cwane żaby wyskoczyły, małe się ugotowały a naiwne cieszą się ze jest im gorąco...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram