Transport i komunikacja

Zmiany cen biletów komunikacyjnych. Pasażerów czekają głównie podwyżki

Monika Pianowska

16 stycznia 2019 14:11

Udostępnij
na Facebooku
1

Po Hordaland z Bergen na czele można się przemieszczać kilkoma środkami transportu publicznego: autobusem, kolejką i promem, obsługiwanymi przez Skyss. MN

Dla wielu pasażerów środków transportu publicznego w Norwegii początek roku oznacza większe wydatki, a to z powodu zmian cen biletów przez kilku kluczowych przewoźników. Podwyżki, które w przypadku niektórych miast wejdą w życie na przełomie stycznia i lutego, ominą jednak częściowo np. Tromsø i okolice, gdzie zdecydowano ograniczyć liczbę stref z 234 do 11. Skorzystają natomiast dzieci, a największą różnicę w cenach odczują prawdopodobnie mieszkańcy Oslo.

Stavanger

Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za komunikację zbiorową w Stavanger, czyli Columbus, nie czekało ze zmianami i już od pierwszego stycznia 2019 umieściło na biletach nowe, wyższe ceny. Dotyczą one jednak tylko pojedynczych przejazdów szybkimi promami (podwyżka o 3 proc.) i autobusem – odpowiednio 2 i jedna korona dla dorosłych i dzieci/seniorów. W zależności jednak od stref, po których będzie się przemieszczał pasażer, kwoty wydane na bilet w jedną stronę mogą się wahać w granicy 37-97 koron.

Bergen

Po Hordaland z Bergen na czele można się przemieszczać kilkoma środkami transportu publicznego: autobusem, kolejką i promem, obsługiwanymi przez Skyss. Z nadejściem lutego podróżni będą musieli zacząć poświęcać na bilety odrobinę więcej. Na razie wyższe ceny obejmą jednak wyłącznie pojedyncze bilety normalne na pierwsza strefę (z 37 do 38 koron) i bilety dobowe, które podrożeją o 5 koron (z 95 na 100). Ponadto przewoźnik „przesunie” grupy wiekowe. Z biletem dziecięcym będą się mogły przemieszczać osoby między 6 a 18 rokiem życia, a nie, jak było do tej pory – w wieku 4-16 lat.
Reklama

Tromsø

Jak sądzą władze okręgu Troms, od 1 lutego mieszkańcom regionu będzie się łatwiej połapać w rozkładzie jazdy po Tromsø i okolicach, a to z powodu uproszczonego podziału stref komunikacyjnych. Spośród dotychczas obowiązujących 234 pozostanie ich tylko 11. Dla części pasażerów transportu zbiorowego nowy układ stref będzie oznaczał tańsze przejazdy, niemniej i tak cena biletu normalnego na jeden przejazd wzrośnie do 41 koron.

Tak będzie wyglądał uproszczony podział na strefy w okręgu Troms:

  • Tromsø
  • Lenvik, Tranøy, Torsken, Berg, Sørreisa
  • Harstad, Kvæfjord
  • Skånland (+ Tjeldsund od 2020 r.), Ibestad, Gratangen, Lavangen, Salangen i Dyrøy
  • Bardu
  • Målselv
  • Balsfjord
  • Storfjord i Kåfjord
  • Lyngen i Karlsøy
  • Nordreisa i Skjervøy

Oslo

Największe zmiany czekają jednak osoby, które przemieszczają się komunikacją publiczną na terenie stołecznym. 27 stycznia Oslo Ruter wprowadza nowe ceny biletów autobusowych, tramwajowych czy promowych. Będą wyższe o 2,8 proc., czyli zamiast 35 koron za pojedynczy bilet dla dorosłych trzeba będzie zapłacić o koronę więcej, natomiast 128 zamiast 123 na wszystkie strefy. Dla jednych niewielka różnica, dla innych – kiepska zachęta, by przesiadać się z prywatnego auta do zbiorkomu w „zielonej stolicy Europy”.

W przypadku kart miesięcznych na pierwszą strefę ceny wzrosną do 750 koron (do tej pory obowiązywała stawka 736), z kolei na wszystkie 3 strefy komunikacyjne w Oslo 1909 zamiast 1874 koron.
Jednocześnie, podobnie jak przewoźnik z Bergen, Ruter zmienia kategorie wiekowe na korzyść młodych mieszkańców stolicy. Oznacza to, że za darmo po mieście i okolicach będą się mogły przemieszczać dzieci do 6 roku życia, a bilety dziecięce kupi też młodzież poniżej 18 roku życia. Przedtem bilety dziecięce obowiązywały w grupie 4-16.

Zmiany w cenach biletów wkrótce ma ogłosić też Trondheim.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mari Dzins

17-01-2019 06:17

Tzw. inflacja

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram