Transport i komunikacja

Wypadki i problemy na drogach w Østlandet. Uwaga na śnieg i oblodzone jezdnie

Maja Zych

04 października 2019 12:19

Udostępnij
na Facebooku

W nocy temperatury mogą już spadać poniżej zera. torange.biz / CC By 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) /

W ostatnich dniach w rejonie Østlandet warunki na drogach w wyżej położonych obszarach zaskoczyły norweskich kierowców – padający śnieg okazał się być dużym wyzwaniem dla pojazdów, które wciąż wyposażone są w letnie ogumienie. Problemy z przyczepnością i gorsza widoczność doprowadziły do chaosu komunikacyjnego i wielu wypadków, do których doszło na górskich przejazdach.
Przed wyruszeniem w trasę na weekendowe wycieczki warto dlatego nie tylko dokładnie sprawdzić warunki panujące na drodze, ale też już teraz wymienić opony na zimowe.
Reklama

Na letnich oponach po śniegu

Śnieg, który w ostatnich dniach spadł w wyżej położonych obszarach Østlandet, spowodował duże utrudnienia dla norweskich kierowców. Wiele samochodów miało problem z utrzymaniem się na jezdni ze względu na śliską nawierzchnię – pomoc drogowa poinformowała, że gwałtowanie wzrosła liczba zgłoszeń w sprawie aut, które wpadły do rowu.

Głównym problemem kierowców okazuje się być przede wszystkim nieodpowiednie ogumienie – wiele osób wybiera się w ośnieżone i oblodzone tereny z letnimi oponami, które nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Może być to szczególnie niebezpieczne podczas hamowania i na zakrętach.  

Zdjęcie przedstawia warunki na drodze FV 27 w czwartek 3 października:

Może być ślisko

Osoby, które w weekend będą poruszać się po norweskich drogach – szczególnie w obszarach wyżej położonych – powinny już teraz pomyśleć o wymianie opon. Obecnie dużo śniegu znajduje się na wysokości 600-800 m n.p.m., dlatego poruszanie się po wyżej położonych trasach może odbywać się wolniej niż zazwyczaj.  Warto też na bieżąco sprawdzać sytuację na drogach, aby wybierać tylko otwarte przejazdy, gdzie warunki do jazdy są dobre.

Sytuacja w następnych dniach może być bowiem równie trudna – meteorolodzy zapowiadają, że w piątek w ciągu dnia oraz w weekend przejściowe opady śniegu mogą wystąpić w środkowej i wyżej położonej części Østlandet. Szczególną ostrożność należy zachować nocą, kiedy temperatura spada poniżej zera, a marznący śnieg tworzy na jezdni lodową pokrywę.

Przedstawiciele Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg) apelują dlatego do kierowców, aby przed wyruszeniem w trasę zadbali o odpowiedni dobór opon oraz dostosowali prędkość do warunków na drogach.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram