Transport i komunikacja

Wszystkie rozkłady jazdy w telefonie. Nowa aplikacja ułatwi podróżowanie po kraju

Maja Zych

08 lutego 2018 12:07

Udostępnij
na Facebooku

Dzięki najnowszej technologii użytej w aplikacji jeszcze łatwiej będzie znaleźć najbliższy przystanek. By Punkmorten (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Od 8 lutego na wszystkich smartfonach dostępna jest nowa aplikacja Entur, która znacznie ułatwi podróżowanie komunikacją miejską w Norwegii. Za jej pomocą sprawdzić można 300 rozkładów jazdy 60 norweskich przewoźników w całym kraju.
Aplikacja jest bezpłatna i pozbawiona reklam, a godziny odjazdów pokazywane są w czasie rzeczywistym.
Reklama

Wszystko w jednej aplikacji

Aplikacja na smartfony Entur jest projektem rządowym, nad którym praca zaczęła się już w 2016 roku. Jej celem jest ułatwienie i usprawnienie komunikacji miejskich w całej Norwegii – za pomocą Entur można zaplanować całą podróż niezależnie od gminy czy przewoźnika. Aplikacja zawiera bowiem informacje na temat 60 firm zapewniających transport publiczny w kraju.

Mimo że powstało już wiele podobnych aplikacji z rozkładami jazdy, to Entur ma być ich pełniejszą i bardziej funkcjonalną wersją – nie tylko dostarcza informacje od wszystkich przewoźników, ale także rzeczywiste godziny odjazdów aktualizowane na bieżąco.

Ministerstwo Transportu zapowiada, ze w przyszłości liczą także na wprowadzenie możliwości zakupu biletów.

– Teraz, kiedy wszystkie firmy uczestniczą w projekcie, następnym krokiem będzie umożliwienie zakupu biletów wszystkich firm w aplikacji – zapowiada kierownik Entur AS, Johnny Welle.

Darmowa i bez reklam

Do skorzystania z aplikacji Entur zachęcić może na pewno fakt, że jest zupełnie darmowa. Ministerstwo Transportu, które sfinansowało ten wart 30 milionów koron projekt, zapewnia, że działanie aplikacji będzie opłacane bez udziału prywatnych inwestorów i dzięki temu pozbawione reklam.

Również norweskie firmy przewozowe są pozytywnie nastawione do projektu, który, jak mają nadzieję, ma zachęcić Norwegów do częstszego korzystania z transportu zbiorowego.
Tak wygląda wyszukiwanie połączeń w aplikacji na telefonie.
Tak wygląda wyszukiwanie połączeń w aplikacji na telefonie. screenshot: aplikacja mobilna Entur

Nowoczesna technologia

Kolejną funkcją aplikacji jest technologia rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality), która pozwala na połączenie świata rzeczywistego z komputerowym. W technice oznacza to, że na obraz z kamery telefonu nakładana jest grafika, która umożliwia znalezienie najbliższego przystanku. Ta sama technologia zastosowana została między innymi grze Pokémon Go.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram