Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

Teraz z Oslo do Ski można dojechać w 11 minut. Umożliwia to nowa linia Follobanen

Monika Pianowska

17 grudnia 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Teraz z Oslo do Ski można dojechać w 11 minut. Umożliwia to nowa linia Follobanen

Follobanen przebiega przez Blixtunnelen, najdłuższy tunel kolejowym w Skandynawii. Foto: Øystein Grue, Jernbanedirektoratet/ materiały prasowe

Od 11 grudnia pasażerowie mogą cieszyć się krótszym czasem podróży między Oslo a Ski. Po latach budowy, w ramach jednego z największych projektów transportowych w Norwegii, otwarto bowiem linię Follobanen, piszą norweskie linie kolejowe Bane NOR.
Oficjalne otwarcie odbyło się 12 grudnia, kiedy król Harald symbolicznie przeciął wstęgę na stacji Oslo S. Dzięki Follobanen przepustowość pociągów wzrośnie ponad dwukrotnie. Podwójne tory między miastami zapewniają dwa razy więcej odjazdów między Oslo a Ski, a także między Oslo a wszystkimi miastami w Østfold.

Warto było czekać siedem lat

Follobanen przebiega przez Blixtunnelen, najdłuższy tunel kolejowym w Skandynawii. 20-kilometrowy tunel jest również pierwszym takim w Norwegii z dwoma oddzielnymi torami; dla ruchu w kierunku Ski i Oslo. Pociągi mogą tam jeździć z prędkością około 200 kilometrów na godzinę.
Pierwsi pasażerowie Follobanen.

Pierwsi pasażerowie Follobanen. Foto: Øystein Grue, Jernbanedirektoratet

Bane NOR rozpoczął główne prace nad projektem Follobanen w 2015 roku. Minęło kilka lat planowania i prac przygotowawczych oraz siedem lat budowy. Cały projekt kosztował 36,8 mld koron.
Oprócz nowego podwójnego toru między Oslo i Ski projekt obejmuje niezbędną przebudowę torów na linię Østfold, nowy wjazd dla pociągów do Oslo S przez tunel Kongshavntunnel, tunel pod Middelalderparken oraz modernizację parku. Ponadto nowoczesny węzeł transportu publicznego w Ski oraz znaczące ulepszenia, konstrukcje i modernizacje w Oslo S z największą rozbudową torów od 41 lat.
Første avgang på Follobanen 11. desember 2022
Źródła: Bane NOR, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok