Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Zleć to fachowcom już teraz!
Wnioskuj online
zamknij

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Taksówka tylko elektryczna. Norwegia żegna kierowców diesli i benzyniaków

Emil Bogumił

29 grudnia 2022 08:49

Udostępnij
na Facebooku
3
Taksówka tylko elektryczna. Norwegia żegna kierowców diesli i benzyniaków

To kolejny sektor podlegający pełnej elektryfikacji w Norwegii. /zdjęcie poglądowe; fot. materiały prasowe Justervesenet

Norweskie okręgi wprowadzają zakaz funkcjonowania taksówek napędzanych paliwami kopalnymi. Część z nich ustaliło daty, w których wejdą nowe przepisy. Pionierem zmian okazał się region Hordaland oraz Oslo.
W dawnym okręgu Hordaland (obecnie część Vestland) zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2024 roku. Z kolei w norweskiej stolicy taksówkarze porzucą diesle i benzyniaki najpóźniej 1 listopada 2024 roku. Osiem miesięcy później podobne przepisy zaczną obowiązywać w Trøndelag. Przez wzgląd na niedobór infrastruktury w części okręgu, władze przygotowały możliwość odstępstw od nowego prawodawstwa. Do 2027 roku podobne regulacje wejdą w życie w Vestland, Rogaland i Viken. – Opieramy to na prognozie, dotyczącej liczby samochodów elektrycznych nadających się do użytku oraz możliwości ładowania pojazdów w 2027 roku – czytamy w uzasadnieniu władz Viken.

„Elektryfikacja dróg” w Norwegii postępuje

Zmianę przepisów dotyczących kierowców taksówek umożliwił m.in. rozwój infrastruktury pozwalającej ładować pojazdy elektryczne. Jak wynika z danych Stowarzyszenia Kierowców Samochodów Elektrycznych (Norsk elbilforening), w Norwegii funkcjonuje obecnie 5600 tzw. szybkich ładowarek. Ich liczba powinna wzrosnąć do dziewięciu tys. w 2025 roku i 11 tys. w 2030 roku. – W zeszłym roku trochę się martwiłam, ale teraz jesteśmy na dobrej drodze – skomentowała zmiany Christina Bu, sekretarz generalna organizacji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Norwegii powstały 1494 ładowarki umożliwiające szybkie ładowanie elbili.
Viken to okręg z największą liczbą szybkich ładowarek (1458).

Viken to okręg z największą liczbą szybkich ładowarek (1458).Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak 12 grudnia poinformowało stowarzyszenie, 20 proc. norweskich samochodów to pojazdy elektryczne. W marcu 2020 roku wskaźnik zatrzymał się na 10 proc. Wzrost o 10 punktów procentowych nastąpił w ciągu niespełna trzech lat.

Źródło: NRK, Norsk elbilforening, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kaja132

04-01-2023 13:54

Skoro tak im pasuje to spoko. Ale jak po Warszawie jak jeżdżę optitaxi to w sumie nie zwracam uwagi na to jakim autem po mnie podjeżdżają. Ważne aby do celu dojechać

Mariusz Bergen

31-12-2022 13:09

No tak teraz juz tylko elektryj

Ryszard Lwie Serce

29-12-2022 14:48

A później cyk i reglamentacja na prąd...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok