Transport i komunikacja

Rząd idzie na wojnę z zagranicznymi kierowcami. Za łamanie przepisów mają być wydaleni z Norwegii

Maja Zych

25 kwietnia 2019 11:55

Udostępnij
na Facebooku
8

Tej zimy doszło do wielu poważnych wypadków z udziałem zagranicznych kierowców tirów. Antti Leppänen [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Minionej zimy wyjątkowo głośno mówiło się o kierowcach zagranicznych firm transportowych, którzy za nic brali sobie norweskie przepisy drogowe – letnie opony i niesprawne hamulce to tylko niektóre przewinienia wykryte podczas licznych kontroli. Teraz rząd przedstawił projekt zmian, które miałyby ukrócić niebezpieczne praktyki na norweskich trasach – za złamanie prawa kierowcy mieliby być odsyłani z powrotem do kraju pochodzenia.
Teraz propozycja zostanie poddana konsultacji i rząd ma nadzieje, że uda się ją uchwalić jeszcze przed następnym sezonem zimowym.
Reklama

To koniec pobłażania?

W tym tygodniu rząd przedstawił swoją propozycję rozwiązań, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo na norweskich drogach – chcą surowiej karać zagranicznych kierowców samochodów ciężarowych, którzy nie przestrzegają przepisów i narażają innych uczestników ruchu. Zgodnie z nowymi zasadami osoby, które wielokrotnie zostałyby złapane na łamaniu prawa drogowego, miałyby być wydalane z Norwegii.

– Nie może być tak, że zagraniczne samochody ciężarowe jeżdżą w Norwegii zimą na zniszczonych letnich oponach. Teraz jeśli zostanie to odkryte, kierowca otrzyma „żółtą kartkę”. Jeśli ta osoba znów zostanie złapana, oznacza to „czerwoną kartkę” i wydalenie z Norwegii – tłumaczy minister sprawiedliwości Jøran Kallmyr.

Tego typu zmiana mogłaby wpłynąć na firmy transportowe, które do tej pory przywiązywały niewielką wagę do dostosowywania pojazdów do norweskich warunków – wydalenie kierowcy z Norwegii będzie się bowiem wiązało dla dostawców z dużymi stratami finansowymi.

Zbyt dużo wypadków

Propozycja zmian w prawie jest związana z tragicznymi doświadczeniami z ostatniej zimy, kiedy doszło do wielu poważnych wypadków, za które winę ponoszą właśnie zawodowi kierowcy z zagranicy. Przyczyną niebezpiecznych sytuacji był nie tylko brak doświadczenia w trudnych norweskich warunkach, ale też poważne w skutkach lekceważenie obowiązujących przepisów – kierowcy wielokrotnie jeździli bowiem na letnich oponach lub bez potrzebnych łańcuchów po oblodzonych lub zaśnieżonych trasach.

Społecznością Norwegów w szczególności wstrząsnął wypadek na trasie E8 w Balsfjord w Troms, po którym zaledwie 22-letni Norweg odniósł poważne obrażenia i zapadł w śpiączkę. Odpowiedzialność za zdarzenie ponosi Litwin, który poruszał się samochodem ciężarowym bez odpowiedniego ogumienia. To i podobne zdarzenia zmobilizowały też część mieszkańców do działania na własną rękę – część firm w Północnej Norwegii ogłosiła bojkot zagranicznych dostawców, aby wyrazić sprzeciw wobec tego, co z winy wielu nieodpowiedzialnych kierowców dzieje się na norweskich drogach każdej zimy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
zdzis135

03-05-2020 12:34

Dziadtransy norweskie nie wytrzymują konkurencji dziadtransów zagranicznych ...dobre, ale sie porobiło.

Pabllo31

01-11-2019 17:27

Takie rzeczy to powinni sprawdzać na granicy.

boj fra oszlo

25-04-2019 20:20

...święte słowa!
...za wszystko odpowiada pracodawca!!!!
...kierowcy często nie maja wyboru
...tutaj w No jest podobnie
..,,.postaw się pracodawcy,, a mobing cie nie ominie ..także ze strony pracowników ..lizusków szefa...taki narut!!!

Mateusz Walkowiak

25-04-2019 20:19

"22-letni Norweg odniósł poważne obrażenia i zapadł w śpiączkę" - Charlie Dan Lind, bo o nim mowa, nie przeżył tego wypadku. Nagranie z kabiny ciężarówki: www.vgtv.no/video/173114?jwsource=cl

Stash Qu

25-04-2019 20:13

Czyli taki januszex żałuje na opony do ciągnika albo naczepy a karany za to będzie kierowca, który często nie ma wyjścia i z różnych przyczyn nie może powiedzieć pracodawcy "nie"? Nie lepiej byłoby pojazdy bez opon zimowych po prostu ściągać na parking vegvesen i oddawać dowód dopiero po wymianie opon? Janusz zabuli, norweski serwis zarobi a kierowca nie będzie miał przegwizdane.

Josef Satan

25-04-2019 12:19

Nareszcie jakies adekwatne kary dla potencjalnych zabojcow drogowych.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram