Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Rekordowy zarobek Norwegii na bompenger: w zeszłym roku kierowcy wydali ponad 13 miliardów koron

Monika Pianowska

26 stycznia 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Rekordowy zarobek Norwegii na bompenger: w zeszłym roku kierowcy wydali ponad 13 miliardów koron

Stawki za przejazd płatnymi drogami stale wzrastają. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegia jeszcze nigdy wcześniej nie zarobiła na opłatach drogowych tyle, co w 2022 roku. Kierowcy przeznaczyli na bompenger łącznie 13,1 miliarda koron, a to dopiero wstępne szacunki Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen).
Dane, na które powołują się norweskie media, opublikowało radio P4. Ostatnim rekordowym rokiem pod względem opłat za przejazd w Norwegii był 2019. Wówczas suma pobranych bompenger wyniosła 12,7 miliarda koron. W dwóch kolejnych lata kwota ta wynosiła 12,3 milarda.

Festiwal podwyżek trwa

Tymczasem stawki za przejazd płatnymi drogami stale wzrastają. Nowy taryfikator w Oslo i okolicach wprowadzono 1 września zeszłego roku, zaś w Bergen kierowcy muszą przeznaczyć na bompenger więcej pieniędzy od początku 2023. Z takich opłat państwo finansuje projekty i inwestycje drogowe, a w budżecie na bieżący rok rząd planuje zebrać aż 16 miliardów koron z bompenger.
W stołecznej gminie połączono dodatkowo wcześniej obowiązujące strefy Ring 1, 2 i 3 w Osloring, gdzie ceny za przejazd płatnymi drogami są jednolite. Najgorzej na zmianie taryfikatora wychodzą kierowcy aut z silnikiem diesla. W godzinach szczytu minięcie bomstasjon kosztuje ich tam 37 koron. Kolejne podwyżki w Oslo mają nastąpić 1 stycznia 2024 roku.
Dokładne dane dotyczące bompenger w 2022 roku Statens vegvesen przygotuje na marzec.

Dokładne dane dotyczące bompenger w 2022 roku Statens vegvesen przygotuje na marzec.Źródło: wikimedia.org/ fot. Konstanchin/ CC BY-SA 4.0

W Bergen zaś podniesiono stawki z początkiem tego roku. Z taryfy ulgowej mogą się cieszyć właściciele pojazdów bezemisyjnych, których podwyżki nie dotknęły. Kwoty bompenger dla samochodów elektrycznych w 2023 roku nadal wynoszą 11 koron. Opłata określana jako normalna wzrośnie z 54 do 58 koron. Kierowcy pojazdów z silnikiem diesla poniosą koszt 64 koron.
Dokładne dane dotyczące bompenger w 2022 roku Statens vegvesen przygotuje na marzec.
Źródła: Radio P4, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

29-01-2023 15:52

Paranoja!!! Podatek na drogi jest wszędzie w paliwie
Lewaki wykorzystują ludzi w ponoszeniu podwójnych kosztów.

cob2

28-01-2023 00:03

Ciekawe ile tak naprawdę idzie na drogi ale ile przejada administracja i obsługa bramek

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok