Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Kierowcy w Bergen zapłacą wyższe bompenger. Normalna stawka wzrośnie do 58 koron

Emil Bogumił

01 stycznia 2023 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Kierowcy w Bergen zapłacą wyższe bompenger. Normalna stawka wzrośnie do 58 koron

Na zdjęciu: Panorama Bergen widoczna z Fløyen. Fot. Svein-Magne Tunli - tunliweb.no, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ferde, firma pobierająca opłaty drogowe w Bergen, planuje podnieść stawki. Od 1 stycznia 2023 roku bompenger ma być o osiem proc. wyższe. Wniosek zgłoszono już do Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen).
Wysokość opłaty drogowej ma wzrosnąć z 54 do 58 NOK. Ferde tłumaczy podwyżkę wzrastającymi cenami. – Właśnie o osiem procent podwyższył się wskaźnik cen konsumpcyjnych od lipca do września – informuje na łamach Dagbladet firma. Procentowa podwyżka zakłada, że kierowcy, którzy obecnie płacą najwięcej, najmocniej odczują zmiany. Posiadacze samochodów z silnikiem Diesla uiszczą bompenger o średnio pięć koron większe.

Bompenger pokryje koszty inwestycji drogowych

Jak informuje Jon Askeland – administrator Vestland – wzrost opłat drogowych to normalna procedura przy trudnej sytuacji ekonomicznej. – Ferde musi znaleźć środki na rzecz inwestycji drogowych. To Storting zdecydował, że finanse na realizację remontów i budów muszą być zabezpieczone w ten sposób. Wszystko musi nadążąć za wzrostem cen. Ten jest teraz bardzo duży – tłumaczy na łamach Dagbladet.
Stawki opłat drogowych w Bergen obowiązujące od 01.01.2023 roku.

Stawki opłat drogowych w Bergen obowiązujące od 01.01.2023 roku.Il. Ferde.no

Stawki bompenger dla samochodów bezemisyjnych nie wzrosną i wyniosą w 2023 roku 11 koron. Opłata określana jako normalna wzrośnie z 54 do 58 NOK. Kierowcy pojazdów z silnikiem Diesla zapłacą 64 korony.

Źródło: Ferde, Dagbladet
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok