Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyszli właściciele aut mogą odetchnąć: wyższy podatek wejdzie w życie później Transport i komunikacja
Monika Pianowska 10 września 2018
09:43

Przyszli właściciele aut mogą odetchnąć: wyższy podatek wejdzie w życie później

2
Skomentuj
Droższe staną się nowe auta z silnikami spalinowymi. Kolejny punkt dla elbili w Norwegii? flickr.com/Norsk Elbilforening/ CC BY 2.0
Dobra wiadomość dla osób planujących zakup samochodu w Norwegii w perspektywie najbliższego roku: władze zapowiedziały odłożenie wprowadzenia wyższego podatku na nowe auta. W pierwotnym zamyśle podwyżka miała być uwzględniona już w planie budżetowym 2019, jednak najprawdopodobniej w kraju fiordów przesunie się o kolejne dwanaście miesięcy. Informacja ta pojawiła się 5 września na stronie rządowej.
Chodzi o naliczanie opłat za rejestrację samochodu na podstawie nowego systemu pomiaru emisji dwutlenku węgla (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedure, WLTP), który dla właścicieli zakupionych aut oznaczałby dodatkowy wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy koron. Rząd uznał, że na wypracowanie najlepszej metody wdrożenia WLTP, co istotne również dla branży motoryzacyjnej, potrzebuje więcej czasu.
Reklama
Obecnie w Norwegii przy zakupie nowego auta z silnikiem benzynowym lub Diesla należy brać pod uwagę uiszczenie jednorazowego podatku wyliczanego m.in. na podstawie emisji CO2 według systemu NEDC (New European Driving Cycle). Wymogi unijne narzucają jednak zmianę sposobu badania zużycia paliwa na WLTP dla wszystkich nowych aut od 1 września br.

Producenci przestaną mydlić oczy?

Skąd w ogóle decyzja o zmianie systemu? Według zwolenników zrównoważonego transportu  dotychczasowe metody badań emisji spalin mogły się sprawdzać wyłącznie w przypadku porównywania poszczególnych modeli aut, ponieważ dostarczały informacji niezgodnych z rzeczywistością. W konsekwencji w katalogowych opisach u dealerów z branży motoryzacyjnej widniały „oszukane”, zaniżone wyniki odnośnie spalania. Testy przeprowadzano bowiem w warunkach laboratoryjnych, odbiegających od tych panujących na drodze.
Nowa, zharmonizowana procedura również ma się opierać na symulacji w laboratorium, ale w wersji rozszerzonej: będzie podzielona na cztery etapy prędkości oraz mierzyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla podczas np. przyspieszenia i hamowania w każdej z nich. Dodatkowo w 2019 roku zostanie uzupełniona o test drogowy. Skoro więc „na jaw” wyjdą rzeczywiste parametry spalania samochodów, automatycznie wzrośnie podatek naliczany m.in. na podstawie emisji CO2, z rynku znikną nawet niektóre modele spalinowe. Przyszli właściciele aut z salonów w kraju fiordów mogą jednak odetchnąć z ulgą na minimum rok –  norweski rząd nie narzuci podwyżki jednorazowego podatku przed 2020.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marek m
marek m 10-09-2018 21:59

malaguti pewnie nie wiesz ale elbil-e to nie ekologia a nowy trend pseudoeko lansowany przez koncerny motoryzacyjne.produkcja mało Eko utylizacja baterii w przyszłości droga i energochlonna pomijając prad z paliw kopalnych a w norwegii z wątpliwych ekologicznie elektrowni wodnych ,kto był w tym roku w norwegii mógł zauważyć brak wody rzekach za zaporami ,co oznacza brak życia wodnego na tychże ciekach wodnych.A tak na marginesie czy kolega zna emisję co2 silnika napedzanego gazem ? a rozumiem tez ,iż kolega myśli ze jak ma ktos więcej to więcej wie ,gdzie kolega to przeczytał ?pozdrawiam

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 10-09-2018 13:20

Szkoda. Powinni jak najszybciej podniesc te oplaty za emisje CO2.
Pewnie sie przestraszyli ilosci ELbili na drogach i malejacych wplywow z opodatkowania paliw. Za 5 lat na drogach w norwegi bedzie juz 50% elektrycznych aut, a tankowac beda tylko przegrani na socjalu co bank im nie da kredytu na elbila

-18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas