Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Transport i komunikacja

Ponowne otwarcie Follobanen najwcześniej w lutym

Natalia Szitenhelm-Smeja

20 stycznia 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Ponowne otwarcie Follobanen najwcześniej w lutym

Prowadzone są prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Blixtunnelen, aby znaleźć i naprawić usterkę, która spowodowała zatrzymanie ruchu, podaje Bane Nor fot. Bane Nor/materiały prasowe

Bane Nor informuje, że już nie 1 lutego, jak zapowiadano kilka dni temu, a 12 lutego ma nastąpić otwarcie Follobanen po okresie sporych problemów technicznych, które doprowadziły do wyłączenia linii z użytku. Spółka dodaje, że prowadzi obecnie szeroko zakrojone testy systemu zasilania, by mieć pewność, że wyeliminowano wszelkie usterki w obiekcie.
W połowie stycznia Bane NOR, spółka zarządzająca Follobanen, podała datę ponownego otwarcia dopiero co oddanej do użytku linii kolejowej. Inwestycja warta 36 mld koron miała być czynna od 1 lutego. Spółka przezornie zaznaczyła jednak, że “jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której otwarcie nie będzie bezpieczne, będziemy musieli je przełożyć. Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu”, czytamy w komunikacie prasowym. 

Pewne wątpliwości co do daty miał jednak Urząd Kolei (Jernbanedirektoratet), który oczekiwał, że do tego czasu Bane Nor przeprowadzi odpowiednią ocenę ryzyka. Jeśli bowiem miałoby się okazać, że od 1 lutego Follobanen nie zacznie działać, poszkodowani będą pasażerowie, dla których alternatywne połączenia kolejowe będą gorsze niż obecnie, informował Jernbanedirektoratet w oświadczeniu.

Otwarcie znów przełożone

19 stycznia Bane Nor, z powodu bardziej czasochłonnych prac nad naprawą problemów technicznych niż przewidywano, po raz kolejny przełożył jednak datę otwarcia Follobanen - pasażerowie z linii będą mogli korzystać od 12 lutego. - Przykro nam, że osoby dojeżdżające do pracy i inni podróżujący Follobanen nie otrzymali obiecanej im oferty, i że ponowne otwarcie zajmie teraz więcej czasu - powiedział Gorm Frimannslund, dyrektor generalny Bane NOR, cytowany w oświadczeniu spółki.

Sprawa wagi państwowej

Kwestii ponownego otwarcia Follobanen nadano już rangę państwową. W końcu w otwarciu nowej linii, która przebiega przez Blixtunnelen, najdłuższy tunel kolejowy w Skandynawii, brał udział sam król Norwegii Harald V, a obchody zorganizowano z niezwykłą pompą. W sprawę zaangażował się więc szef resort transportu Jon-Ivar Nygård, który zaczął wywierać presję na Bane Nor, by ruch kolejowy na Follobanen wrócił jak najszybciej.

17 stycznia Ministerstwo Transportu opublikowało także komunikat, w którym sprawę stawia się jasno: jeśli Follobanen nie będzie czynna od 1 lutego, pasażerowie mają jak najszybciej otrzymać informację co do alternatywy dla linii. 

Przypomnijmy, w grudniu, niecały tydzień po otwarciu Follobanen, poważnemu uszkodzeniu po pożarze, a w konsekwencji zadymieniu tunelu, uległ system zasilania. Od tego czasu linia pozostaje zamknięta, a pasażerowie muszą liczyć na alternatywne połączenia kolejowe na Østfoldbanen. -  Ważne jest, aby Bane NOR, Urząd Kolei i Vy najpóźniej do 23 stycznia podjęły decyzję o tym, jaką ofertę kolejową otrzymają podróżni od 1 lutego - dodaje minister transportu.
Nad przywróceniem ruchu w dzień i w nocy pracuje nad zmianę kilka zespołów, tłumaczy się Bane Nor.

Nad przywróceniem ruchu w dzień i w nocy pracuje nad zmianę kilka zespołów, tłumaczy się Bane Nor.Źródło: fot. Bane Nor/materiały prasowe

Bane Nor, MojaNorwegia, Jernbanedirektoratet, Samferdselsdepartementet
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok