Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Połowa stacji Statens vegvesen może zniknąć. Oszczędność kosztem przyszłych kierowców? Transport i komunikacja
Monika Pianowska 16 maja 2019
14:13

Połowa stacji Statens vegvesen może zniknąć. Oszczędność kosztem przyszłych kierowców?

Skomentuj
Zabieg pozamykania części stacji zarząd tłumaczy tym, że większość spraw związanych z prawem jazdy użytkownicy mogą już swobodnie załatwić przez internet. wikimedia.org/ fot. Bjørn Erik Pedersen/ CC BY-SA 4.0
Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) planuje zamknąć nawet połowę swoich stacji. Chodzi o punkty (trafikkstasjoner), w których można m.in. wyrobić prawo jazdy. Cel: oszczędzić nawet 350 milionów koron.
Obecnie uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego można zdobyć w 74 stacjach Statens vegvesen, lecz do 2024 roku może ich zostać 52 na cały kraj. Jeśli propozycja zarządu spotka się z przychylnością władz, liczba punktów, w których z kolei będzie można podejść do testu na prawo jazdy na motocykl oraz ciężarówkę, zmaleje do 53. Plan obejmuje również likwidację do 30 proc. istniejących trafikkstasjoner, w których można zarejestrować auto.
Reklama

Nie wszystko da się zrobić przez internet

Zabieg pozamykania części stacji zarząd tłumaczy tym, że większość spraw związanych z prawem jazdy użytkownicy mogą już swobodnie załatwić przez internet. Zamiast jechać specjalnie do jednego z punktów Statens vegvesen, żeby np. zamówić nowe prawo jazdy, ustalić datę egzaminu, czy zgłosić utratę dokumentu, kierowcy – oraz przyszli kierowcy – mają możliwość dokonać tego online. Rezygnacja z prowadzenia niektórych punktów Statens vegvesen na przestrzeni najbliższych lat pomogłaby zaoszczędzić Zarządowi Dróg i Autostrad ok. 350 milionów koron.

Co innego zainteresowani egzaminem praktycznym i godzinami, które należy wyjeździć za kółkiem przed podejściem do testu. Już pojawiły się głosy, że np. adeptów sztuki prowadzenia ciężarówki likwidacja wielu trafikkstasjoner będzie kosztowała fatygę i dojazd do najbliższego czynnego punktu. Szacuje się również, że zmiany mogą dotknąć 1650 zatrudnionych przez Statens vegvesen, chociaż zarząd z góry zaznacza, że po reorganizacji postara się im znaleźć inne zajęcia.
Według informacji opublikowanych przez Statens vegvesen wśród miejscowości, w których trafikkstasjoner miałyby przestać funkcjonować, znajdują się: Mysen, Drøbak, Billingstad, Elverum, Mandal, Evje (Setesdal), Arendal, Kongsberg, Larvik, Norheimsund, Sunndalsøra, Orkanger/Orkdal, Levanger, Leknes, Narvik, Storslett i Lakselv.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas