Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Policja wzmaga wakacyjne kontrole. Na tych odcinkach warto zdjąć nogę z gazu [LISTA] Transport i komunikacja
Maja Zych 11 lipca 2018
13:10

Policja wzmaga wakacyjne kontrole. Na tych odcinkach warto zdjąć nogę z gazu [LISTA]

Skomentuj
Wzmożone kontrole mają zapobiec wypadkom, do których w okresie letnim dochodzi znacznie częściej niż przez resztę roku. By Quevaal [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons
W wakacje wiele osób wybiera się w dalsze podróże samochodem, a ładna pogoda i dobra widoczność zachęcają kierowców do dodania gazu. Lato jest jednak jednocześnie okresem największej liczby wypadków drogowych, a wśród ich przyczyn króluje właśnie nadmierna prędkość. Policjanci z norweskiej drogówki (UP) jak co roku zwiększyli z tego powodu kontrole prędkości na wyznaczonych odcinkach w całym kraju – wszyscy zatrzymani będą też obowiązkowo badani na obecność alkoholu.
Mimo że Norwegia jest europejskim liderem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, w ciągu ostatnich pięciu lat w wypadkach ginęło tam średnio prawie 140 osób rocznie. Poza względami bezpieczeństwa motywujące do zdjęcia nogi z gazu mogą się okazać mandaty, jakie przyjdzie zapłacić piratom drogowym: przedział kar za nadmierną prędkość to od 800 do ponad 10 tys. koron. Gdzie lepiej zwolnić latem? Przedstawiamy listę tras potwierdzonych przez norweską policję.
Reklama

Wzmożone kontrole na 109 odcinkach

Wśród tras uznanych przez drogówkę za najbardziej priorytetowe znalazło się aż 109 odcinków w całym kraju fiordów. Kierowcy, którzy zostaną zatrzymani z powodu nadmiernej prędkości, oprócz mandatów mogą spodziewać się badania na obecność alkoholu. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze mogą też przeprowadzić test na obecność leków i narkotyków.

Oto lista odcinków, które policja obejmie wzmożoną kontrolą podczas tegorocznych wakacji:
Rejon Øst i Innlandet
Rejon Agder i Sør-Øst
Rejon Sør-Vest i Vest
Rejon Møre og Romsdal i Trøndelag
Rejon Nordland, Troms og Finnmark

Przekroczenie prędkości może słono kosztować

Kierowcy, którzy mimo wszystko zdecydują się na szybszą jazdę, muszą przygotować się na duże wydatki – najniższa kwota mandatu za przekroczenie prędkości do 5 km/h wynosi 800 koron, natomiast za największe wykroczenia norweski kodeks przewiduje nawet 10 650 koron kary i utratę prawa jazdy. O szczegółowym taryfikatorze przeczytasz >>> TUTAJ.

Sezon na wypadki

Według danych przekazanych przez norweską policję w okresie letnim w wypadkach ginie lub doznaje ciężkich obrażeń aż 53 proc. więcej osób niż w pozostałych miesiącach. Ponadto od czerwca do sierpnia funkcjonariusze zatrzymują średnio o 53 proc. dokumentów upoważniających do prowadzenia pojazdów.

– Z doświadczenia w okresie letnim jest więcej poważnych wypadków, a policja odkrywa więcej znacznych przekroczeń prędkości i przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem niż przez resztę roku – mówi Runar Karlsen, szef norweskiej drogówki.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas