Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Początek semestru – więcej patroli. Policja będzie mieć oko na kierowców przy szkołach Transport i komunikacja
Monika Pianowska 20 sierpnia 2018
14:31

Początek semestru – więcej patroli. Policja będzie mieć oko na kierowców przy szkołach

Skomentuj
Akcję skolestart zorganizowano w Oslo po raz pierwszy w 1997 roku. flickr.com/dittaeva/ fot. Alison Roberts/ CC BY 2.0
20 sierpnia w Oslo rozpoczyna się okres wzmożonych kontroli policji w okolicach placówek edukacyjnych w związku z coroczną Akcją „Początek szkoły” (Aksjon skolestart). Patrole mają na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w drodze na lekcje i przypomnienie kierowcom o przestrzeganiu przepisów, szczególnie odnośnie prędkości, w pobliżu miejsc, w których uczą się dzieci.
Działania policyjne potrwają przez dwa tygodnie od poniedziałku i obejmą większość szkół w stolicy i sąsiadujących gminach. Zaczną od Ila skole, Ruseløkka skole, Bolteløkka skole, Møllergata skole, Heggedal skole czy Vardåsen skole, a do 31 sierpnia odwiedzą ok. 150 placówek. Poza prędkością funkcjonariusze będą zwracać uwagę m.in. na trzeźwość kierowców oraz to, czy używają oni telefonów podczas jazdy.
Reklama

Coraz mniej potrąceń uczniów

Aksjon skolestart zadebiutowała w Norwegii 1997 roku i według statystyk Transportøkonomisk institutt (TØI) na przestrzeni minionej dekady przyniosła wymierne korzyści. Z założenia miała zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem dzieci oraz wyczulić kierowców na przestrzeganie zasad ruchu drogowego szczególnie blisko szkół – udało się, bo w ciągu dziesięciu lat liczba potrąceń uczniów spadła o 70 proc., a funkcjonariusze są zmuszeni karać mandatami coraz mniej osób za kółkiem.
Zgodnie z raportem, podczas gdy w 2007 roku odnotowano 331 wypadków, w których w drodze do szkoły zostały ranne lub straciły życie dzieci w wieku szkolnym (klasy 1-10), w 2016 roku liczba takich sytuacji spadła do 94. Przedstawiciele Norweskiego Zarządu Dróg i Autostrad podkreślają jednak, że to nie tylko zasługa większej świadomości kierowców i działań w stylu Akcji skolestart, lecz także lepszej edukacji uczniów na temat zachowania bezpieczeństwa na ulicy.

W czasie akcji w ubiegłym roku policjanci skontrolowali 4142 kierowców, z których 5 straciło prawo jazdy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas