Juz jest! polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Oslo pójdzie na rękę mieszkańcom. Zapłacą mniej za bilety

Emil Bogumił

26 września 2022 09:06

Udostępnij
na Facebooku
Oslo pójdzie na rękę mieszkańcom. Zapłacą mniej za bilety

Niższe ceny mają skłonić mieszkańców do częstszych podróży stołeczną komunikacją miejską. Fot. Ralf Roletschek , GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Urzędnicy w Oslo zapowiedzieli obniżkę cen biletów w transporcie publicznym. Osoby przebywające w stolicy Norwegii mają zapłacić mniej za podróżowanie autobusem, tramwajem i metrem. Zmiany wejdą w życie wiosną 2023 roku.
Na reorganizację transportu publicznego Oslo przeznaczy w 2023 roku 200 mln NOK, wynika z zapisów uchwały budżetowej. Bilety jednorazowe mają być tańsze o średnio 20 procent. Zniżka ma sięgać 40 proc., w sytuacji wniesienia opłaty za więcej niż jeden przejazd. Projekt zmian otrzymał nazwę roboczą „Reis”. Nowe bilety będą dostępne w aplikacji Ruter wiosną 2023 roku. Początkowo skorzystają z niego jedynie osoby, które podróżują w strefie Oslo 1.

Zmiany wymuszone pandemią

Urząd Miejski w Oslo nie zdradził wszystkich szczegółów dotyczących projektu nowego, tańszego biletu. Osoby zaangażowane w opracowanie programu przyznają, że stolica wprowadzi je w wyniku zmian, które zaszły podczas pandemii COVID-19. – Wiele osób zmaga się teraz z problemami finansowymi. Wiemy, że ci, którzy muszą wydawać bardzo dużo na transport publiczny, to także mieszkańcy najbardziej zależni od podróży autobusem, tramwajem i metrem. Dla nich zrealizujemy obietnicę obniżenia cen biletów o średnio 20 procent – mówi przedstawicielka Zielonych (MDG), Sirin Stav.
Oslo rozszerzy również zniżkę rodzinną. Rodziny z co najmniej czwórką dzieci będą podróżowały bezpłatnie w dni powszednie po godzinie 18:00.

Oslo rozszerzy również zniżkę rodzinną. Rodziny z co najmniej czwórką dzieci będą podróżowały bezpłatnie w dni powszednie po godzinie 18:00.Fot. Wolfmann / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Poza reformą komunikacji miejskiej władze Oslo zdecydowały się przeznaczyć środki na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Realizacja celu pochłonie 90 mln koron. Urzędnicy poinformowali także o inwestycjach służących pieszym i rowerzystom. W stolicy ma powstać m.in. 25 km nowych ścieżek. Zamierzenia budowlane mają pochłonąć blisko 600 mln koron.

Źródło: Urząd Miasta w Oslo
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram