Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Transport i komunikacja

Od 1 czerwca surowsze wymogi, by uzyskać licencję taksówkarską

Natalia Szitenhelm-Smeja

30 maja 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Od 1 czerwca surowsze wymogi, by uzyskać licencję taksówkarską

W 2020 rząd Erny Solberg poluzował przepisy dotyczące uzyskiwania licencji w branży taksówkarskiej /zdj. poglądowe stock.adobe.com/standardowa

Jak informuje resort transportu, od 1 czerwca, by uzyskać licencję taksówkarską, trzeba będzie zdać egzamin w Zarządzie Dróg i Autostrad (Statens vegvesen).
W lutym 2022 rząd poinformował, że z powrotem chce wprowadzić wymagania kompetencyjne dla licencjobiorców na wzór tych, jakie stosowane są obecnie wobec zawodowych kierowców. Storting przyjął propozycję zmiany przepisów, która z początkiem czerwca wejdzie w życie.

Trzeba zdać egzamin

Od 1 czerwca osoby, które ubiegają się o licencję taksówkarską, muszą zdać egzamin w Zarządzie Dróg. - Chcemy bezpieczniejszej branży taksówkarskiej, dlatego będziemy stawiać dalsze wymagania posiadaczom licencji. Chodzi o to, aby pasażerowie czuli się bezpiecznie, a licencjobiorcy mieli wiedzę, której potrzebują - komentuje nowe przepisy minister transportu Jon-Ivar Nygård, cytowany w komunikacie prasowym.

Ponownie zaostrzyli przepisy

W 2020 rząd Erny Solberg poluzował przepisy dotyczące uzyskiwania licencji w branży taksówkarskiej. Obecna władza uznała, że doprowadziło to do nadmiernej przepustowości w miastach. Ponadto zdaniem rządu oferta usług się pogorszyła, a wzrosło ryzyko, że wielu taksówkarzy może prowadzić niezarejestrowaną działalność.

Jak informuje Ministerstwo Transportu, osoby, które uzyskały licencję taksówkarską po 1 listopada 2020 roku, ale przed 1 czerwca 2023, będzie obowiązywał roczny okres przejściowy - do 1 czerwca 2024 muszą spełnić wymóg potwierdzenia kompetencji zawodowych.
Od 1 stycznia 2023 powrócił obowiązek oznaczenia taksówki lampą na dachu i podłączenia się do centrali, a wymóg rejestracji pojazdu jako taksówki w ewidencji pojazdów został zaostrzony.

Od 1 stycznia 2023 powrócił obowiązek oznaczenia taksówki lampą na dachu i podłączenia się do centrali, a wymóg rejestracji pojazdu jako taksówki w ewidencji pojazdów został zaostrzony.Źródło: adobe stock/fot. Wellnhofer Designs/ licencja standardowa

Samferdselsdepartementet, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

31-05-2023 07:32

W Stavanngerze taksowki zostaly opanowane przez chlopakow z Afryki, wykosili Pakisow z branzy. Postoj taksowek na lotnisku wyglada jakby byl w Dar Es Salaam. Goscie pokrzykuja, ciagna klientow, nie potrafia ani slowa powiedziec po angielsku i norwesku. Kompletnie nie znaja miasta, nie potrafia obslugiwac nawigacji - prawdopodobnie nie potrafia ani czytac ani pisac. jak im sie dyktuje adres to kazrza samemu wpisywac do nawigacji.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok