Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nowe zasady rejestracji aut: od dziś obowiązkowo trzeba zatwierdzić własność Transport i komunikacja
Maja Zych 25 listopada 2019
11:42

Nowe zasady rejestracji aut: od dziś obowiązkowo trzeba zatwierdzić własność

Skomentuj
Dzięki modernizacji systemów elektroniczny podpis będzie można złożyć za pomocą internetu. Brage.aronsen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Kolejny etap modernizacji systemów Państwowego Zarządu Dróg (Statens vegvesen), który miał miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, oznacza też wprowadzenie nowych wymogów dla kierowców – od poniedziałku 25 listopada wszystkie osoby, które będą pierwszy raz rejestrować pojazd w Norwegii, będą musiały formalnie zatwierdzić własność, aby ukończyć proces rejestracji.
Dzięki nowym systemom internetowym formalności będzie można jednak załatwić bez wychodzenia z domu – wystarczy zalogować się na stronie Statens vegvesen i złożyć cyfrowy podpis.
Reklama

Ważne zmiany

Nowe zasady, które weszły w życie z początkiem tego tygodnia, będą dotyczyły wszystkich pojazdów po raz pierwszy rejestrowanych na terenie Norwegii. Oznacza to, że trzeba będzie się do nich zastosować zarówno w przypadku zakupu auta u dilera samochodowego, jak i importu z zagranicy.

Dzięki modernizacji systemów elektroniczny podpis będzie można złożyć za pomocą internetu, po zalogowaniu na stronę Statens vegvesen – na stacjach drogowych (trafikkstasjon) formalności załatwić będą mogły jednak osoby, które nie mają możliwości potwierdzenia własności internetowo.
W związku z rozwojem internetowych systemów Statens vegvesen planuje zamknięcie prawie jednej trzeciej stacji drogowych w całym kraju.
W związku z rozwojem internetowych systemów Statens vegvesen planuje zamknięcie prawie jednej trzeciej stacji drogowych w całym kraju. Bjørn Erik Pedersen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Chcą zapobiec oszustwom

Zdaniem przedstawicieli Statens vegvesen takie przepisy mają szansę zapobiec sytuacjom, w których rejestruje się samochód w imieniu innej osoby – w ten sposób urzędnicy chcą przede wszystkim uniknąć przypadków oszustw oraz podrabiania podpisów. Przed wprowadzeniem zmian istniał obowiązek potwierdzenia swojej tożsamości, jednak drogowcy zapewniają, że elektroniczny podpis będzie w stanie w większym stopniu wyeliminować wątpliwości na temat jego autentyczności.

Nie pierwsze zmiany

Najnowsze przepisy to już kolejny etap zmian w Statens vegvesen, które dążą do usprawnienia usług dla mieszkańców Norwegii oraz zapewnienia dostępu do większości funkcji przez internet. Pod koniec kwietnia tego roku zmieniły się już zasady dotyczące sprzedaży pojazdów – podobnie jak przy pierwszej rejestracji samochodu sprzedawca musi dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość. Zmieniły się też możliwości opłacenia podatku od przerejestrowania auta (omregistreringsavgift), który teraz można uregulować jedynie przez internet.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas