Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w zasadach zakupu i sprzedaży aut. Część formalności załatwimy tylko przez internet Aktualności
Maja Zych 09 kwietnia 2019
14:35

Zmiany w zasadach zakupu i sprzedaży aut. Część formalności załatwimy tylko przez internet

Skomentuj
29 kwietnia Statens vegvesen wprowadzi dwie ważne zmiany dotyczące formalności przy sprzedaży aut. MN
Już pod koniec miesiąca zmienia się część zasad dotyczących sprzedaży pojazdów, które mają zapewnić szybsze i bezpieczniejsze rozwiązania dla mieszkańców Norwegii. Od 29 kwietnia zgłaszając zmianę właściciela pojazdu, sprzedawca będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość – zarówno na stronie internetowej, jak i osobiście. Zmienią się też możliwości opłacenia podatku od przerejestrowania auta (omregistreringsavgift), który będzie można uregulować jedynie przez internet.
W związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań pod koniec miesiąca zaplanowana jest też kilkudniowa przerwa w dostępie do usług – zamknięta zostanie większość stacji ruchu drogowego (trafikkstasjon), a możliwość załatwienia formalności w sieci będzie zablokowana.
Reklama

Ma być bezpieczniej

Podstawową zmianą, która wejdzie w życie z końcem miesiąca, będzie wymóg obowiązkowego okazania dokumentu tożsamości, zgłaszając osobiście informację o sprzedaży pojazdu (salgsmelding).

– Wprowadzamy weryfikację tożsamości, aby zadbać o bezpieczeństwo kupujących i sprzedających samochody. Często jest tu mowa o dużych sumach pieniędzy, które mają zmienić właściciela. Dbamy o bezpieczne i jasne transakcje – mówi Bodil Rønning Dreyer ze Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg).

Standardy bezpieczeństwa są już zapewnione także w internecie – jeśli jedna ze stron zdecyduje się na dostarczenie salgsmelding drogą elektroniczną, jej tożsamość będzie weryfikowana podczas logowania na stronie vegvesen.no.

Płatności tylko internetowo

Od 29 kwietnia zniknie też możliwość uiszczenia podatku od przerejestrowania pojazdu osobiście w stacji ruchu drogowego – takiej płatności będzie można dokonać jedynie na stronie internetowej Państwowego Zarządu Dróg. Rozwiązanie ma przyśpieszyć proces zmiany właściciela – po zapłaceniu omregistreringsavgift przez internet można bowiem wydrukować tymczasową kartę pojazdu i od razu korzystać z pojazdu.

Przerwa w obsłudze kierowców

Wprowadzenie powyższych zasad będzie wymagało wdrożenia nowego rejestru pojazdów silnikowych (motorvognregister) – z tego powodu kierowcy muszą przygotować się na kilkudniowy brak dostępu do usług zarówno na stronie internetowej Statens vegvesen, jak i na stacjach ruchu drogowego. Przerwa w całym kraju ma potrwać od 25 do 28 kwietnia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas