Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia traci tytuł lidera sprzedaży elbili. O włos wyprzedza ją europejski kraj Transport i komunikacja
Maja Zych 17 grudnia 2019
08:00

Norwegia traci tytuł lidera sprzedaży elbili. O włos wyprzedza ją europejski kraj

6
Skomentuj
Samochody elektryczne na ulicach norweskich miast to już codzienność. MN
Norwegia już od 2010 roku nieprzerwanie broniła tytułu lidera sprzedaży samochodów elektrycznych, bijąc kolejne rekordy kupionych nad fiordami elbili. Najnowsze dane podsumowujące sytuacje na rynku motoryzacyjnym pokazują jednak, że po raz pierwszy na najwyższym miejscu pod względem sprzedaży elektryków może się w tym roku znaleźć inne europejskie państwo – wszystko wskazuje na to, że po prawie dekadzie to Niemcom uda się wyprzedzić Norwegów w liczbie zakupionych bezemisyjnych aut.
Przed obydwoma krajami jest jeszcze jednak długa droga, aby w pełni wyeliminować samochody spalinowe z ruchu drogowego – jedynie w Norwegii około 2,5 miliona pojazdów jest bowiem wciąż napędzana benzyną lub olejem napędowym.
Reklama

Niemcy wygrywają o włos

Mimo że Norwegowie co roku biją kolejne rekordy liczby sprzedanych elbili, okazało się, że nie są już bezkonkurencyjni – najnowsze dane sprzedażowe pokazują bowiem, że to Niemcy najprawdopodobniej zostaną numerem jeden w europejskim handlu samochodami elektrycznymi. Według norweskiej Rady Informacji o Ruchu Drogowym (Opplysningsrådet for veitrafikk) nad fiordami w 2019 roku sprzedano do tej pory 56 922 elektryków – dane pochodzące z niemieckich instytucji pokazują natomiast, że sprzedano tam ponad 400 egzemplarzy więcej. Duży wzrost sprzedaży elektryków Niemcy zawdzięczają przede wszystkim dotacjom od państwa oraz rozwijającej się infrastrukturze – ponadto jest to też kraj, gdzie produkuje się najwięcej aut elektrycznych w całej Europie.
Również Norwegia odnotowała w ciągu ostatnich lat ogromny wzorst sprzedaży samochodów elektrycznych. Poniższy wykres przedstawia udział elektryków w handlu nowymi autami:

„Norwegia jest inspiracją”

Mimo że Norwegia najprawdopodobniej zostanie w tym roku pozbawiona pierwszego miejsca wśród krajów, które sprzedają najwięcej elbili, przedstawiciele norweskiego Stowarzyszenia Samochodów Elektrycznych (Elbilforening) zapewniają, że jest to powód do radości – oznacza to bowiem, że coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania i decyduje się iść w ślady Norwegów.

– Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych zaczął docierać do reszty świata. I tak musi być. Zainspirowaliśmy inne kraje i to niewiarygodnie dobre, że prowadzimy sprzedaż elektryków na tym samym poziomie, co Niemcy – komentuje sytuację Christina Bu, przewodnicząca Elbilforening.

Mimo że Norwegia i Niemcy są w europejskiej skali zdecydowanymi liderami, Christina Bu podkreśla, że to poza Europą sprzedaje się najwięcej elbili na świecie – największą sprzedaż notują przede wszystkim Kalifornia oraz Chiny.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 19-12-2019 07:55

W Polsce zanotowany jest wzrost sprzedazy samochodow disel, z napedem weglowym. Polska juz od wielu dziesiatkow lat jest liderem w tej dziedzinie.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 18-12-2019 21:12

Czlowiek inteligentny podaza za rozwojem cywilizacyjnym i sie rozwija caly czas,zas nie inteligenty z zazdrosci tylko by zakazywal i wysmiewal.
Dla wiadomosci co niektorych,uzywajac auta elektryczne czy wodorowe nie emitujesz spalin,ktore wdychane powoduja powiklania sercowe,ale dla niektorych szczytem aspiracji jest widziec czubek wlasnego nosa zamiast myslec o nastepnych pokoleniach...

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 18-12-2019 17:38

Ilu debili tyle ebili.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
*Michal M
*Michal M 17-12-2019 18:01

Jaki sens ma porównanie ilości sprzedanych aut, jeśli nie jest uwzględniona ich liczba na np 100 000 mieszkańców. Ludność Niemiec to 80 mln...

35
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
irek lepkowski
irek lepkowski 17-12-2019 17:32

Co to są elbile?
To jakaś odmiana debili?

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas