Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie będzie mostu nad Oslofjorden. Pieniądze przeznaczą na inne inwestycje Transport i komunikacja
Maja Zych 10 listopada 2018
08:00

Nie będzie mostu nad Oslofjorden. Pieniądze przeznaczą na inne inwestycje

3
Skomentuj
W najbliższych latach mieszkańcy nie unikną przeprawy promem, aby przedostać się z Moss na drugi brzeg fiordu. flickr.com / Kjetil Palmquist / CC BY 2.0
Ministerstwo Transportu poinformowało, że w najbliższych latach nie dojdzie do budowy gigantycznego mostu nad Oslofjorden, który miał połączyć miejscowości Moss i Horten. Powodem jest jak zwykle brak pieniędzy – fundusze w narodowym planie transportowym zostały rozdysponowane na inne inwestycje w obrębie kraju. Most byłby znacznym ułatwieniem na jednej z najbardziej obleganych tras promowych, gdzie kierowcy tracą każdorazowo nawet 30 minut.
Decyzja ucieszyła jednak wielu mieszkańców Moss, którzy sprzeciwiali się budowie – obawiali się, że prace nad mostem oraz tunelem przechodzącym dalej przez wyspę Jeløya mogą spowodować nieodwracalne szkody dla przyrody.
Reklama

Zmiana planów

Planowana trasa dla samochodów przechodząca przez Oslofjorden miała składać się z wiszącego mostu, który przechodziłby w tunel przez wyspę Jeløya, a następnie w most nad Mossesundet do E6 w Østfold. Pomysł został jednak przyćmiony innymi inwestycjami, które zostały ocenione jako bardziej priorytetowe. Niewykluczone, że prace nad mostem zostaną wznowione w przyszłości – na razie władze nie widzą jednak zapotrzebowania na tego typu rozwiązania infrastrukturalne i podjęły decyzję o wstrzymaniu działań w tym kierunku.

– To dość kosztowny projekt i rząd ustanowił w narodowym planie transportowym na lata 2018-2029 szereg innych dużych projektów, które będą priorytetem w przyszłości. Ministerstwo Transportu uważa dlatego, że nie ma potrzeby rozpoczynać teraz dalszego planowania takiego połączenia – tłumaczył Minister Transportu Jon Georg Dale.

Alternatywne rozwiązania

Popularny wśród kierowców odcinek między dwoma brzegami Oslofjorden wymaga jednak nowych rozwiązań, które pozwolą usprawnić ruch. Minister Dale zasugerował latem, aby środki zainwestować w rozbudowę istniejącego już tunelu Oslofjordtunnelen.

– Tereny wokół Oslofjorden są największym rynkiem mieszkalnym i pracy w Norwegii. Efektywny przejazd przez fiord jest zatem niezbędny dla rozwoju regionu – skomentował Dale.

Dodatkowo Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) zajmować się będzie kolejnymi inwestycjami, które polepszą jakość transportu na południe od Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1
Xx1 10-11-2018 22:33

To nic ze miasto jest zakorkowane przez przeprawę promowa, ze mieszkańcy i firmy tracą na tym ogromne pieniądze lepiej wydawać te miliardy tam gdzie mieszka dziesięć osób na krzyż... Fakt ze już poszło dużo kasy na to miasto, ale ten most był by bardzo praktyczny i mógł by być powodem do dumy.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 10-11-2018 12:24

moj znajomy norek mowi to samo co ja widze od lat
"my norwedzy jestesmy tak wychowani i przez nasze panstwo zachukani ze jak nam kaza sciagac spodnie to my sami wystawiamy dupsko i wiemy ze bedzie bolalo ale mimo to dajemy sie r***** bo panstwo wie lepiej co nam trzeba"

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas