Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Transport i komunikacja

Najnowocześniejszy tunel w Norwegii już otwarty. Kosztował miliard koron

Monika Pianowska

02 maja 2019 10:36

Udostępnij
na Facebooku
8

2,8-kilometrowy Bodøtunnelen powstał na drodze krajowej nr 80 między Hunstadmoen i Bodøelv. maxpixel.net/ public domain

Po czterech latach od rozpoczęcia prac otwarto Bodøtunnelen, o czym w komunikacie prasowym poinformował Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). Uroczyste przecięcie wstęgi przed najnowocześniejszym tunelem w kraju fiordów, którego budowa kosztowała około miliarda koron, nastąpiło 28 kwietnia.
2,8-kilometrowy Bodøtunnelen powstał na drodze krajowej nr 80 między Hunstadmoen i Bodøelv i stanowi nowy wjazd do miasta. Statens vegvesen szacuje, że przez pierwszy rok od otwarcia tunelu będzie się nim poruszać codziennie 17 tys. kierowców i jednocześnie zapewnia, że rozluźni on ruch drogowy w regionie, podobnie jak inne projekty tworzone w ramach tzw. Bypakke Bodø.
Reklama

Tunel to tylko początek

Mieszkańcy Bodø, stolicy Nordland, i okolicznych miejscowości doczekali się obiektu, który przyczyni się lokalnie do szybszych podróży, zmniejszenia korków i hałasu, co szczególnie istotne w przypadku domów postawionych w pobliżu jezdni. Przy okazji został wyposażony w nowoczesne zabezpieczenia i elektronikę, zyskując miano najbardziej innowacyjnego w swojej kategorii.

Chociaż nie mogą się w nim przemieszczać piesi ani rowerzyści, dzień otwarcia tunelu stanowił wyjątek – 28 kwietnia dało się „zwiedzić” obiekt, a nawet wyznaczono w nim trasę minimaratonu. Wkrótce jednak również niezmotoryzowani, włącznie z pasażerami publicznych środków transportu, będą mieli powody do radości.
Projekt Bypakke Bodø zakłada bowiem także budowę ścieżek rowerowych, chodników oraz wyremontowanie większych odcinków drogi krajowej nr 80 na długości 5,6 km między Hunstadmoen a Thallekrysset. 2,8 km stanowi Bodøtunnelen. Łączny budżet przedsięwzięcia to około 3,53 miliarda koron, z czego spora część pochodzi (szacunkowo dwie trzecie) z opłat bramkowych (bompenger). Część kluczowych prac zostanie sfinalizowana tego lata.
Poniżej galeria zdjęć z otwarcia tunelu w Bodø.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo

05-05-2019 08:57

cham napisał:
Grochowa............na grochowkowym dopalaczu.....przeleci przez bramke i zadna bramka jej nie zarejestruje. (tylko smrod zostanie

...święte słowa ..chamie!

boj fra oszlo

03-05-2019 20:05

...nie zapomnij podjechać pod ten ...tunel...na przeszpiegi

boj fra oszlo

03-05-2019 19:35

napisał:
qantan napisał:
jak szybko postawią tam \\\"bramkę \\\" ??
Jak bramkę..? będą dwie bramki, jedna przed tunelem, druga za tunelem jak zwylke placic bedą tylko i wylacznie wjezdzający w tunel zwolnieni z oplat będą ci,ktorzy tunel beda omijac..


...grochowa nima cie tutaj to sie nie wypowiadaj .bramki i inne pułapki na myszy ce nie dotyczą
...a może będzie pod tunelem schowana jak pokemon

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram