Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Transport i komunikacja

Na tym polskim lotnisku szybko wyrobisz paszport tymczasowy

Natalia Szitenhelm-Smeja

03 maja 2023 17:15

Udostępnij
na Facebooku
Na tym polskim lotnisku szybko wyrobisz paszport tymczasowy

Wymogiem, aby wyrobić sobie tymczasowy dokument jest posiadanie ważnego biletu lotniczego /zdjęcie ilustracyjne spacetech - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Zgubiony, skradziony lub po prostu nieważny paszport to zmora każdego podróżnego. Od kwietnia pasażerowie lecący z lotniska Chopina w Warszawie w tak awaryjnej sytuacji mogą jednak wyrobić sobie na miejscu nowy dokument.
20 kwietnia na lotnisku Chopina w Warszawie otwarto punkt paszportowy.

Jak wyrobić paszport na lotnisku?

Paszport tymczasowy w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie możesz otrzymać, jeśli:
- utraciłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego
- posiadasz paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność
- złożyłeś wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrałeś.

WAŻNE: wymogiem, aby wyrobić sobie tymczasowy dokument, jest posiadanie ważnego biletu lotniczego, a także dokumentu potwierdzającego tożsamość danej osoby (jeśli taki posiada).
W punkcie paszportowym dana osoba podpisze wniosek o wydanie paszportu tymczasowego - zostanie on wygenerowany w systemie przez urzędnika. Oprócz tego pracownicy punktu wykonają również niezbędną do dokumentu fotografię.

Punkt znajduje się w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie.
Jest czynny w godz. 8:00-20:00.

To trzeba wiedzieć

Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł - płatność możliwa jest wyłącznie kartą.  

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, jednak nie dłużej niż przez 365 dni od daty wydania. Termin ważności dokumentu będzie dostosowany do okoliczności uzasadniających posiadanie paszportu tymczasowego.

Należy także wiedzieć, że nie każde państwo wpuszcza na swoje terytorium pasażerów legitymujących się paszportem tymczasowym - warto więc na własną rękę zweryfikować, czy z takim dokumentem ma się prawo wjazdu do danego kraju.
Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na lotnisku tylko w dniu wylotu - w innym wypadku należy udać się do punktu paszportowego prowadzonego przez wojewodę.

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na lotnisku tylko w dniu wylotu - w innym wypadku należy udać się do punktu paszportowego prowadzonego przez wojewodę.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Lotnisko Chopina, MSWiA
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok