Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Elbile na minuty pojawią w stolicy. Kierowca potrzebować będzie jedynie telefonu Transport i komunikacja
Maja Zych 26 października 2018
14:04

Elbile na minuty pojawią w stolicy. Kierowca potrzebować będzie jedynie telefonu

5
Skomentuj
Podobne oferty samochodów miejskich świetnie sprawdzają się już w innych europejskich miastach. By JoachimKohlerBremen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Już pod koniec tego roku w stolicy pojawić się mają miejskie elektryczne samochody, z których skorzystać będą mogli mieszkańcy Oslo i okolic. Do wypożyczenia elbila potrzebny będzie jedynie telefon komórkowy z aplikacją, która zlokalizuje wolny pojazd. Minuta przejazdu ma kosztować zaledwie 5 koron, a kierowcy nie będą mieli problemu z zaparkowaniem – wszystkie miejskie miejsca postojowe będą dostępne bez dodatkowych opłat.
Za wprowadzenie do stolicy miejskich samochodów elektrycznych odpowiada norweska kolej państwowa NSB, która do pomysłu przygotowywała się już od dłuższego czasu.
Reklama

Ekologiczne rozwiązanie

Opcja wypożyczenia samochodu na minuty ma być dla mieszkańców Oslo ekologiczną alternatywą dla jazdy pojazdami spalinowymi. Pomysłodawcy liczą na to, że projekt ułatwi życie kierowcom nieposiadającym własnych samochodów oraz ograniczy ruch w centrum.

Korzystanie z takiego rozwiązania ma być atrakcyjniejsze niż zakup własnego auta – osoby korzystające z miejskiej oferty nie będą bowiem musiały martwić się o ubezpieczenie, przeglądy, a nawet ładowanie pojazdów. Za wszystkie sprawy techniczne odpowiedzialna będzie osobna grupa pracowników. Dla użytkowników wynajętych elbili łatwiejsza stanie się też kwestia parkowania, które będzie darmowe na wszystkich miejscach miejskich wewnątrz obszaru Ring 3 oraz w niektórych wybranych rejonach z dala od centrum.

Minuta za 5 koron

NSB podpisało z firmą GreenMobility umowę franczyzy już w marcu tego roku – zakłada ona wprowadzenie w Oslo tego samego systemu wypożyczania elbili, jaki dostępny jest już dla mieszkańców Kopenhagi.

Na początek NSB przewiduje zakup 250 pojazdów marki Renault Zoe z możliwością późniejszego rozszerzenia oferty. Ceny przejazdów mają wynosić zaledwie 5 koron za minutę, 750 koron za całą dobę lub 1499 koron za pakiet 20 godzin w miesiącu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Malaguti B
Malaguti B 27-10-2018 22:54

A czas spedzony na znalezienie miejsca parkingowego bedzie gratis ?
Czy mozna to porzucić gdzie sie chce ?

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 26-10-2018 18:24

No to super jak jazda potrwa 30 minut to płacimy jedyne 150 koron taniocha nie ma co przy obecnej cenie daje 9 litrów bęzyny lub 10 litrów oleju napedowego . rachunek jest prosty , propozycja dla tych co nie mają co robić z pieniędzmi

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Roman Miska
Roman Miska 26-10-2018 16:31

wow ale bedzie... we Wrocławiu już od ponad roku jest taki system i kosztuje 1 zł za minutę a za postój 10 groszy... a poza tym jeśli jest przekroczony poziom smogu to komunikacja miejska jest za darmo ! Ciekawe kiedy inteligent z ratusza na to wpadnie ...

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Fajnie. Kiedys Kuba z Nowego Gadzetu pokazywal jak to dziala: proste jak kupowanie biletu na komunikacje miejska.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 26-10-2018 15:13

Jazda na czas może być niebezpieczna

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas