Polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Do tej pory w roku na norweskich drogach zginęło tyle osób, co w całym 2021

Monika Pianowska

19 sierpnia 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Do tej pory w roku na norweskich drogach zginęło tyle osób, co w całym 2021

Przed latem Statens vegvesen przeprowadził kampanię przeciwko wypadkom komunikacyjnym w czasie wakacji. stock.adobe.com/licencja standardowa

Po wypadku samochodowym w Larvik 9 sierpnia potwierdzono zgon 20-kilkuletniego mężczyzny. Była to już 80 osoba, która zginęła na norweskich drogach w tym roku. Jednocześnie taką liczbę wypadków śmiertelnych odnotowano w całym 2021. Tylko od maja do sierpnia w Norwegii w ruchu drogowym straciło życie 56 osób.
Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) wskazuje, że szczególnie narażoną na niebezpieczeństwo grupą uczestników ruchu drogowego są motocykliści. Do tej pory w 2022 zginęło ich w wypadkach 17. Dla porównania, w całym 2021 r. na motocyklach zginęło 14 osób.

Kampania nie pomogła

Przed latem Statens vegvesen przeprowadził kampanię przeciwko wypadkom komunikacyjnym w czasie wakacji. Apelowano o zachowanie ostrożności, zapinanie pasów i skupienie za kółkiem. Mimo to liczba rannych i ofiar śmiertelnych w ciągu lata do tej pory jest bardzo wysoka.

W 2020 roku 93 osoby straciły życie w wypadkach drogowych w Norwegii. W 2018 i 2019 roku zginęło po 108 osób.

Kraj fiordów od lat szczyci się statusem państwa o najmniejszym odsetku ofiar wypadków komunikacyjnych i dąży do tego, aby w ogóle do nich nie dochodziło.

Kraj fiordów od lat szczyci się statusem państwa o najmniejszym odsetku ofiar wypadków komunikacyjnych i dąży do tego, aby w ogóle do nich nie dochodziło.Źródło: Fotolia/Royalty free

Już w czerwcu liczba ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych była niepokojąco duża - zginęło 14 osób w porównaniu do siedmiu w tym samym miesiącu w 2021. Aby odwrócić tragiczny trend, Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad zwołał nadzwyczajne spotkanie na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaproponowano m.in. więcej fotoradarów i ograniczenie prędkości.
Kraj fiordów od lat szczyci się statusem państwa o najmniejszym odsetku ofiar wypadków komunikacyjnych i dąży do tego, aby w ogóle do nich nie dochodziło. W tym roku jednak statystyki nie dają powodów do zadowolenia.

Źródła: NRK, VG, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


A G

19-08-2022 11:12

Więcej bramek, ludzie sami przestaną jeździć samochodami.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram