Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Do Norwegii nadciągają świąteczne korki. Na drogach może pojawić się blisko milion samochodów

Emil Bogumił

21 grudnia 2022 09:17

Udostępnij
na Facebooku
Do Norwegii nadciągają świąteczne korki. Na drogach może pojawić się blisko milion samochodów

Największe natężenie ruchu obserwowane jest przed Wigilią, przede wszystkim 22 grudnia. Fot. materiały prasowe Fremtind

Blisko 1,7 mln Norwegów spędzi Boże Narodzenie poza domem, wynika z badania przeprowadzonego przez Respons Analyze. Liczba osób, które zdecydują się na podróż spadła w porównaniu z poprzednimi latami. Mimo to ruch drogowy będzie zdecydowanie większy niż zazwyczaj.
Deklaracja 1,7 mln mieszkańców Norwegii wskazuje, że święta poza domem spędzi o cztery proc. osób mniej niż w 2021 roku. – Myślimy, że więcej Norwegów zdecydowało się pozostać w domu ze względów finansowych. Nadal duża część mieszkańców chce w okresie świątecznym podróżować – komentuje Therese Hofstad-Nielsen, przedstawicielka firmy ubezpieczeniowej Fremtind, która zleciła badanie. Pięć proc. Norwegów – około 200 tys. – chce podróżować za granicę. To spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu z 2019 rokiem – ostatnim przed pandemią.

Uwaga na świąteczne korki

Według wyliczeń Fremtind, większość podróżujących osób skorzysta w okresie świąt z samochodu. W czasie Bożego Narodzenia na drogach może pojawić się do 950 tys. pojazdów. – W tegoroczne święta można skorzystać z kilku dni wolnych. Wiele osób będzie podróżowało w tym samym czasie. Może to doprowadzić do powstawania korków i problemów. Pamiętajmy, aby na jazdę przeznaczyć dodatkowy czas – dodaje Therese Hofstad-Nielsen.
Dni o najmniejszym natężeniu ruchu to Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Dni o najmniejszym natężeniu ruchu to Boże Narodzenie i Nowy Rok.Fot. materiały prasowe Fremtind

Kierowcom, którzy nie chcą stać w korkach, z pomocą przychodzi Zarząd Dróg Publicznych i Autostrad (Statens vegvesen). Instytucja dysponuje interaktywną mapą, która wskazuje natężenie ruchu na wybranych odcinkach w północnej Norwegii, Trondheim, Bergen, Stavanger, Kristiansand, Oslo oraz w rejonie Østlandsområdet. Czas przejazdu trasą oznaczoną na zieloną nie odbiega za dużo od normy. Odcinki żółte mogą kosztować nas wydłużeniem trasy o 20 proc., a czerwone o co najmniej 50 proc. Informacje aktualizowane są co pięć minut.

W sytuacji wystąpienia ekstremalnych warunków na drodze – śnieżyca, oblodzenie jezdni – służby mogą wprowadzić obowiązek jazdy w kolumnie (kolonnekjøring). Zobowiązuje to kierowców do poruszania się w określonych warunków. Jeśli zarządca drogi uzna, że pojazd nie jest dostosowany do trudnej sytuacji, może zabronić dalszej jazdy. W zależności od sytuacji, na czele kolumny znajduje się zazwyczaj pług.

Statens vegvesen oferuje również kierowcom drugą mapę. Zawarte w niej informacje dotyczą m.in. występowania utrudnień, takich jak wypadki i roboty drogowe. Umożliwia także obserwowanie ruchu drogowego przy pomocy rozmieszczonych przy popularnych trasach kamer.

Źródła: Fremtind, Statens vegvesen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok