Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czas na zmianę opon: od dziś nie można jeździć z „kolcami” Transport i komunikacja
Natalia Szitenhelm 29 kwietnia 2019
11:31

Czas na zmianę opon: od dziś nie można jeździć z „kolcami”

Skomentuj
W praktycznie całej Norwegii czas na zmianę opon na letnie wypada zawsze w pierwszy poniedziałek po świętach wielkanocnych. fotolia.pl/royalty free
Od 29 kwietnia w całym kraju, z wyjątkiem okręgów Nordland, Troms i Finnmark, kierowcy są zobowiązani wymienić opony z kolcami (piggdekk) na letnie ogumienie.
W całej Norwegii, oprócz okręgów Nordland, Troms i Finnmark, opon z kolcami można używać od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po świętach wielkanocnych. W Nordland, Troms i Finnmark okres ten rozpoczyna się 15 października i trwa do 1 maja.

Opony muszą posiadać odpowiednią głębokość bieżnika: dla opon letnich wynosi ona 1,6 mm, dla opon zimowych – minimum 3 mm.

W Norwegii panuje jednak zasada, że opony mają być dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Opony z kolcami można używać więc także poza powyższymi okresami, jeśli wymagają tego warunki pogodowe.

Niektóre miasta wprowadziły opłatę za używanie piggdekków. Tak jest np. w Oslo, Bergen czy Trondheim – tamtejsi kierowcy są zobligowani płacić tzw. piggdekkgebyr.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas