Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Coraz więcej ofiar i pijanych kierowców. Tragiczny rok na norweskich drogach

Emil Bogumił

02 stycznia 2023 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Coraz więcej ofiar i pijanych kierowców. Tragiczny rok na norweskich drogach

Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się m.in. wśród seniorów i motocyklistów. Fot. Colourbox, materiały prasowe Trygg Trafikk

– Rok, który mamy już za sobą, był mrocznym czasem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zbyt wiele osób nie dotarło tam, gdzie zmierzało – podsumował ostatnie 12 miesięcy minister transportu Jon-Ivar Nygård. Ze zgromadzonych danych wynika, że w ciągu roku liczba ofiar śmiertelnych na norweskich drogach wzrosła o blisko 50 proc.
Od stycznia do grudnia w wyniku wypadków drogowych zginęło 118 osób. To najwyższa liczba od 2016 roku, alarmuje Trygg Trafikk, organizacja promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W ciągu roku liczba ofiar zwiększyła się o 47,5 proc. Jak komentuje Jan Johansen, dyrektor Trygg Trafikk, za wzrost odpowiadają m.in. motocykliści i po 65. roku życia. – Częstość występowania chorób wpływających na prowadzenie pojazdów również wzrasta wraz z wiekiem. Musimy pracować nad znalezieniem lepszych i skuteczniejszych środków zapobiegających wypadkom w tej grupie wiekowej – podsumował tegoroczne statystyki.

Coraz więcej pijanych kierowców na drogach

Choć dokładne statystyki nie są jeszcze znane, Trygg Trafikk poinformował o odnotowaniu rekordowej liczby pijanych kierowców poruszających się po norweskich drogach. – Pogotowie ratunkowe zgłosiło rekordową liczbę kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. To godne ubolewania i co najmniej bardzo poważne. Dotyczy to alkoholu, środków odurzających i leków, których spożycie uniemożliwia prowadzenie pojazdu. W tej sprawie mamy jeszcze zbyt długą drogę do przebycia – skomentował wiadomości dyrektor Trygg Trafikk.
Ministerstwo Transportu powołało specjalny zespół analizujący przyczyny wypadków drogowych na norweskich drogach.

Ministerstwo Transportu powołało specjalny zespół analizujący przyczyny wypadków drogowych na norweskich drogach.Fot. materiały prasowe Fremtind

Jak poinformował resort transportu, w Norwegii wciąż obowiązuje tzw. wizja zero. Prowadzone w tym kierunku działania mają sprawić, że liczba ofiar śmiertelnych i ciężko rannych osób w wyniku wypadków drogowych zostanie ograniczona do zera. – Do jej realizacji jeszcze daleka droga. Trend z 2022 roku pokazał, że utrzymanie prac nad poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest absolutnie kluczowe. Będziemy kontynuować nasze działania w 2023 roku – podsumował minister transportu Jon-Ivar Nygård.

Źródła: Trygg Trafikk, Ministerstwo Transportu, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok