Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Aż pięć razy wyższe stawki przez jakość powietrza. Bergen grozi podwyżka bompenger

Maja Zych

16 listopada 2018 13:46

Udostępnij
na Facebooku
2
Aż pięć razy wyższe stawki przez jakość powietrza. Bergen grozi podwyżka bompenger

Stawki za jednorazowy przejazd przez bramki mogą tymczasowo kosztować mieszkańców Bergen niemal 150 koron. HMPinnsvinet [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons

Instytut Meteorologiczny poinformował, że w poniedziałek i wtorek 19-20 listopada w rejonie gminy Bergen zapowiadane jest znaczne pogorszenie jakości powietrza. Jeśli przewidywania okażą się prawdziwe, władze będą musiały podjąć specjalne środki, które ograniczą ruch samochodowy na tym obszarze – w grę wchodzi m.in. pięciokrotne zwiększenie opłat bramkowych (bompenger), a nawet wprowadzenie tzw. datokjøring, który ograniczy wjazd części pojazdów do centrum miasta.
Od czasu ewentualnej decyzji dotyczącej wprowadzenia specjalnych przepisów musi minąć jednak minimum 12 godzin, zanim zaczną one obowiązywać kierowców.
Reklama

Prognozy mało optymistyczne

Zgodnie z informacjami państwowych meteorologów sytuacja pogodowa w rejonie Bergen jest bardzo niekorzystna – wysokie ciśnienie i brak wiatru sprawiają, że zanieczyszczone powietrze utrzymuje się przy powierzchni. W związku z tym na początku przyszłego tygodnia możliwe jest, że limity szkodliwych substancji zostaną przekroczone i władze gminy będą musiały podjąć środki zapobiegawcze, które ograniczą ruch na drogach.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, kierowcy, którzy zdecydują się skorzystać z samochodów, będą musieli najprawdopodobniej zapłacić pięciokrotnie wyższą stawkę opłat bramkowych. W takim przypadku dla mieszkańców udostępniona będzie jednak darmowa komunikacja miejska.

Obecnie stawki dla samochodu osobowego wynoszą za pojedynczy przejazd 29 koron. W godzinach szczytu stawka wzrasta do 54 koron.

Możliwe datokjøring

Władze gminy rozważają też zastosowanie w dni robocze dodatkowego rozwiązania, które pozwoli jeszcze bardziej zmniejszyć ruch na drogach. Datokjøring polega na wprowadzeniu pozwolenia na jazdę w godzinach 6-22 w obrębie centrum miasta i okolic jedynie dla części pojazdów – w dni parzyste zgoda dotyczyłaby jedynie samochodów, których rejestracja kończy się cyfrą parzystą, a pozostałe dni pozwolenie miałyby pojazdy z rejestracją kończącą się cyfrą nieparzystą. Przepisy nie dotyczyłyby jednak elbili czy samochodów stosowanych w działalności gospodarczej.Ewentualną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Miasta, którą ogłosi na stronie gminy. 

Mapę z aktualnym stanem powietrza w pięciu stacjach meteorologicznych można sprawdzić na stronie luftkvalitet.no
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


marek lllll

16-11-2018 20:56

A kto chce tam w ogóle miesZkac chyba najgorsze miasto w Norwegii

olaola3

16-11-2018 15:09

Bergen ma jedna z najgorszych systemow komunikacji w Europie. Malo lin i kursow autobusow do roznych czesci miasta. Busy sa zazwyczaj zapchane. Jedna linia tramwajowa, ktora jezdzi czesto lecz zazwyczaj jest oblegana 100%. Ceny Skyss znowu rosna w gore w 2019 a sytuacja komunikacji nawet sie nie poprawi. Ciekawe jak chca zachecic do przesiadki w komunikacje miejska jak ona sama jest niewystarczajaca. Jednym slowem mowiac, jesli nie mieszkasz przy bybanen to jestes uzalezniony do auta a oni chca jeszcze bardziej ograniczyc ludzi, ktorzy MUSZA UZYWAC AUT!

Facebook Messenger YouTube Instagram