Sport

W Polsce niezwykle popularne, w Norwegii nie do końca legalne: MMA w kraju fiordów

Emil Bogumił

27 czerwca 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku

Gale profesjonalnego MMA nie mogą odbywać się w Norwegii. Fot. Pixabay

MMA, czyli mieszane sztuki walki, biją rekordy popularności na całym świecie. W Polsce funkcjonuje wiele federacji, które gromadzą przed telewizorami miliony kibiców. Sytuacja wygląda inaczej w Norwegii. Zgodnie z prawem, dyscyplina może być uprawiana jedynie amatorsko.
Reklama
Kiedy Polacy oglądają zapaśnicze wyczyny Mameda Chalidowa i Mariusza Pudzianowskiego, norwescy fani MMA mogą jedynie pomarzyć o podobnych walkach w kraju. Regulacje kraju fiordów nie pozwalają na funkcjonowanie profesjonalnych federacji mieszanych sztuk walki. W państwie nie mogą być również organizowane walki stowarzyszeń z pozostałej części świata. 

Dopiero w 2019 roku MMA w Norwegii zostało zalegalizowane jako sport, który można uprawiać amatorsko. Mieszane sztuki walki oraz boks tajski zostały włączone do dyscyplin organizowanych w ramach Norweskiego Związku Sztuk Walki. Dzięki temu weszły w skład sportów podlegających pod Norweską Konfederację Sportu. Oficjalnie wcześniejsze treningi i zawody amatorów nie były w świetle prawa legalne. Z kolei za przygotowanie zawodników do zawodów międzynarodowych, nieprofesjonalnych, odpowiada Norweski Związek MMA (NMMAF).

Norweskie problemy ze sztukami walki

MMA nie jest osamotnioną dyscypliną z problemami. Do 2014 roku w Norwegii nielegalny był również boks zawodowy. W 1981 roku uchwalono prawo, oparte na ekspertyzach Ministerstwa Zdrowia, zakazujące profesjonalnego uprawiania tego sportu. Za organizację, sponsorowanie czy uczestnictwo w walkach można było trafić do więzienia. Kwestiom związanym z MMA nie towarzyszą takie restrykcje, jednak nie istnieją przepisy, które umożliwiłyby utworzenie organizacji zawodowej.
Do najsłynniejszych zawodników MMA w Norwegii należy Jack Hermansson występujący w najlepszej organizacji na świecie – UFC.Do najsłynniejszych zawodników MMA w Norwegii należy Jack Hermansson występujący w najlepszej organizacji na świecie – UFC.

Do najsłynniejszych zawodników MMA w Norwegii należy Jack Hermansson występujący w najlepszej organizacji na świecie – UFC.Do najsłynniejszych zawodników MMA w Norwegii należy Jack Hermansson występujący w najlepszej organizacji na świecie – UFC. Fot. MMAnytt, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

W 2019 roku amerykańska organizacja UFC rozpoczęła starania, które pozwoliłyby zorganizować galę w Norwegii. Wspiera je m.in. Grunde Almeland, przedstawiciel Partii Liberalnej. Jak zaznaczyli dwa lata temu, wszystkie działania mają skupić się na uregulowaniu statusu MMA zawodowego. 

Norwescy fani tego sportu liczą, że pomóc w tym mogą sukcesy sportowe. Do najpopularniejszych przedstawicieli dyscypliny z kraju fiordów należą Jack Hermansson, który wygrał 22 profesjonalne walki oraz Marthin Hamlet. Drugi z nich stwierdził, że to na jego barkach leży odpowiedzialność za rozwój MMA w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram