Sport

Therese Johaug zmienia dyscyplinę? Chce startować w lekkoatletycznych ME w Paryżu

Agnieszka Wiśniewska

25 kwietnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Johaug przygotowuje się do startu w Paryżu By Bymiljøetaten (Top_Gear_Holmenkollen-Foto_Bymiljoetaten) [CC0], via Wikimedia Commons

Muszę mieć jakieś wyzwanie na przyszły rok – powiedziała Johaug po starcie w lekkoatletycznych mistrzostwach Norwegii w Hamar w 2019 r. Po upływie roku jej ambicje nie uległy zmianom.
Reklama
Norweska biegaczka narciarska zdobyła tam złoty medal krajowych mistrzostwach lekkoatletycznych. Wzięła udział w biegu na dystansie 10 000 metrów i osiągnęła czas, który kwalifikuje ją do wystartowania za cztery miesiące w Paryżu. Jak dotąd zawody nie zostały bowiem odwołane w związku z epidemią koronawirusa na świecie. Agent zawodniczki – Jorn Ernst w rozmowie z Norweską Agencją Prasową NTB przyznał, że Johaug jest zainteresowaną tą imprezą, ale ze względu na obecną sytuację, nie ma jeszcze planu na treningi i póki co nie wiedzą, jak taki trening mógłby wyglądać.

Zdaniem ekspertów szwedzkiej telewizji publicznej SVT Norweżka ma szanse nawet na medal.  – Wynik, który uzyskała w swoim pierwszym starcie na bieżni, kompletnie nieprzygotowana taktycznie, robi wrażenie – podkreśla ekspert.
Johaug trenuje samotnie, lecz normalnie, czyli dwa razy dziennie według planu ustalonego przed epidemią koronowirusa

Nie taka kryształowa?

Therese Johaug dziesięciokrotnie zdobyła złoty medal mistrzostw świata w biegach narciarskich. Na swoim koncie ma również trzy Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W 2016 roku norweska zawodniczka została zawieszona na osiemnaście miesięcy ze względu na wykrycie w jej ciele środków zakazanych przez World Anti-Doping Agency.

Także ostatnio miał miejsce skandal z jej udziałem. Podczas epidemii biegaczka zamieszkała ze swoim chłopakiem – lekarzem – w domu nad jeziorem. Do pary zwróciła się gmina Ringsaker, gdzie znajdował się domek, z informacją, że pozostają w ich regionie nielegalnie. Johaug i Hoff od razu wyjechali, a partner Norweżki w oświadczeniu przesłanym portalowi vg.no informował, że "działali w dobrej wierze i nie chcieli złamać zakazu".
Zawodniczka przez dwa sezony nie mogła trenować z reprezentacją i startować

Jacobsen zamienia narty na kitel

Z kolei inna rywalka Justyny Kowalczyk, złota medalistka olimpijska, czołowa biegaczka narciarska ostatnich lat – Astrid Jacobsen – postanowiła zakończyć karierę. 33-latka chce się teraz poświęcić służbie zdrowia. – Tu i teraz mam więcej marzeń o moim życiu jako pracownika służby zdrowia niż jako biegaczka” – przyznała dla telewizji NRK. „Nie straciłam wiary w to, że mogę występować na najwyższym poziomie. Idea walki o medale Mistrzostw Świata nie jest jednak już taka sama. Być może ta pandemia stała się dla mnie idealnym przejściem do życia jako pracownik służby zdrowia – dodała.
Adstrid jest na ostatnim roku studiów medycznych
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eldur Sevarsson

25-04-2020 09:28

A czy federacja Norweska już zadbała o to aby przed startem mogla się inhalować i brać leki na astmę? Jeżeli nie to apeluje o jak najszybsze załatwienie sprawy. Przecież musi mieć równe szanse.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram