Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ostatni sprawdzian przed zimowymi igrzyskami. W Willingen Polacy potwierdzili formę Sport
Monika Pianowska 04 lutego 2018
11:00

Ostatni sprawdzian przed zimowymi igrzyskami. W Willingen Polacy potwierdzili formę

Skomentuj
W Willingen Dawid Kubacki zajął miejsce na podium po raz drugi w karierze. wikimedia.org/ fot. Christian Bier/ CC BY-SA 4.0
W weekend 3-4 lutego Polacy, Norwegowie i Niemcy zdominowali czołowe miejsca konkursów indywidualnych w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zwycięzcą niemieckiego miniturnieju Willingen Five został Kamil Stoch.
W sobotę triumfatorem na Muhlenkopfschanze (HS 145) okazał się Daniel Andre Tande, tuż za nim uplasował się Richard Freitag. Ostatnie miejsce „na pudle” przypadło w udziale Dawidowi Kubackiemu, a Kamil Stoch znalazł się tuż za podium.
Niedzielne zwycięstwo zgarnął natomiast kolejny norweski skoczek, tym razem Johann Andre Forfang. Dwa kolejne miejsca należały już do Polaków: Stocha i Żyły.

Niemiecka piątka rzutem na taśmę przed Koreą

Rozgrywki na niemieckiej skoczni stanowiły próbę generalną przed rozpoczynającymi się 9 lutego Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang. Jednocześnie były to konkursy w ramach nowego tworu połączonego z PŚ – Willingen Five.

Zwycięzcą Willingen Five zostaje zawodnik, który w pięciu próbach (kwalifikacje + cztery serie konkursowe) zdobędzie największą liczbę punktów. Nagroda przeznaczona dla triumfatora to 25 tysięcy euro.

Dobrą dyspozycję potwierdzili szczególnie reprezentanci Norwegii, Polski i Niemiec. Kamil Stoch – choć nie udało mu się wygrać żadnego z weekendowych konkursów w Willingen – w klasyfikacji generalnej nowego turnieju zdeklasował rywali sumą punktów zdobytą w pięciu skokach na minimamucie Muhlenkopfschanze.

Norweski lider i sukces Kubackiego

Triumf w pierwszym konkursie Pucharu Świata w Willingen przypadł w udziale Danielowi Andre Tandemu. Chociaż po pierwszej serii dzięki skokowi na odległość 146 metrów to Kamil Stoch obejmował prowadzenie, Polakowi nie udało się utrzymać pozycji i konkurs zakończył tuż poza podium.

Występ 3 lutego w Willingen z pewnością lepiej od kolegi z drużyny będzie wspominał Dawid Kubacki. Mimo że w finałowej serii skoczył nieco słabiej niż w pierwszej części zawodów, 139,5 metra wystarczyło, żeby 27-latek z Nowego Targu utrzymał trzecie miejsce i zakończył sobotnie zawody na podium po raz drugi w swojej karierze.

Pochwała po pierwszym konkursie indywidualnym w Willingen Five należała się również Stefanowi Huli. Polak uplasował się na szóstej pozycji.
Reklama
Po drugiej serii konkursu w porównaniu do półmetka nie zmieniło się też wiele w przypadku drugiej lokaty. Richardowi Freitagowi nie udało się doścignąć lidera i ukończył zmagania ze stratą nieco ponad punktu do Tandego.

1 Daniel Andre Tande Norwegia
2 Richard Freitag Niemcy
3 Dawid Kubacki Polska
4 Kamil Stoch Polska
5 Andreas Wellinger Niemcy
6 Stefan Hula Polska
7 Johann Andre Forfang Norwegia
8 Robert Johansson Norwegia
9 Daniel Huber Austria
10 Tilen Bartol Słowenia
11 Anders FannemelNorwegia
12 Markus EisenbichlerNiemcy
13 Piotr Żyła Polska
14 Karl Geiger Niemcy
15 Anze Semenic Słowenia

Te same narodowości, inne nazwiska

W drugim konkursie w Willingen Norwegowie nie odpuścili, jednak niedziela nie należała już do Tandego, a do jego kolegi z reprezentacji, Johanna Andre Forfanga. Nieco gorzej powiodło się gospodarzom, za to udało się zrehabilitować części polskich zawodników.

Ranking po pierwszej serii wyglądał bardzo obiecująco, w pierwszej dziesiątce znalazły się bowiem nazwiska czterech Biało-Czerwonych. Ostatecznie jednak, chociaż Kubackiemu nie udało się powtórzyć wyczynu z pierwszego etapu zmagań Willingen Five, zamienił się muejscami z Piotrem Żyłą, a sam zakończył zawody na niezłym, siódmym miejscu.
Mimo że w drugiej serii Kamil Stoch popisał się dalekim skokiem (140,5 metra) w trudnych warunkach, to nie wystarczyło, żeby wyprzedzić Forfanga na pozycji lidera. Druga lokata zagwarantowała jednak zawodnikowi z Zębu zwycięstwo w całym niemieckim miniturnieju i powrót na szczyt generalki w Pucharze Świata.

1 Johann Andre Forfang Norwegia
2 Kamil Stoch Polska
3 Piotr Żyła Polska
4 Robert Johansson Norwegia
5 Daniel Andre Tande Norwegia
6 Markus Eisenbichler Niemcy
7 Dawid Kubacki Polska
8 Maciej Kot Polska
9 Nejc Dezman Słowenia
10 Andreas Wellinger Niemcy
11 Yukiya Sato Japonia
12 Stefan Hula Polska
13 Florian AltenburgerAustria
14 Jernej Damjan Słowenia
15 Anze Semenic Słowenia

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas