Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Norwegia chce zorganizować Mistrzostwa Europy kobiet. Wśród konkurentów znalazła się Polska

Emil Bogumił

14 października 2022 13:40

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia chce zorganizować Mistrzostwa Europy kobiet. Wśród konkurentów znalazła się Polska

Na zdjęciu: Ullevaal Stadion w Oslo. Fot. No machine-readable author provided. Léman~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia chcą wspólnie zorganizować Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej. Planowane na 2025 rok wydarzenie miałoby podkreślić wkład, jaki wnoszą kraje nordyckie w rozwój tego sportu. – To będzie zastrzyk dla rozwoju dyscypliny – komentuje norweska federacja.
Wspólny wniosek trafił do UEFA 12 października. Z możliwości współpracy szczególnie zadowolony jest Norweski Związek Piłki Nożnej. Organizacja zwraca uwagę, że dyscyplina staje się coraz popularniejsza wśród Norweżek. Zaznacza, że w całym kraju aktywnych jest około 100 tys. zawodniczek. Rozgrywki kobiet mają się cieszyć także większą oglądalnością niż w pozostałych państwach Europy. – Chcemy wykorzystać mistrzostwa do wzmocnienia pozycji naszych piłkarek w świecie norweskiego sportu – mówi Lise Klaveness, prezes Norweskiego Związku Piłki Nożnej.

Wielkie święto w Oslo i Trondheim?

Jak informuje federacja, w Norwegii miałyby odbyć się spotkania fazy grupowej i rozgrywki ćwierćfinałowe. Jako miasta-gospodarzy zgłoszono Oslo i Trondheim. – Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejszy sport wśród kobiet w Norwegii i w samym Oslo. Norweska drużyna narodowa co roku kwalifikuje się do mistrzostw. Teraz nadszedł czas, aby zagrała w domu. Kobietom tradycyjnie traktuje się w sporcie mniej priorytetowo, a badania pokazują, że mają mniej wiary we własne możliwości. Oslo pomoże to zmienić – skomentował Omar Samy Gamal, odpowiadający za stołeczny sport i kulturę.
Najnowsze umowy medialne w Norwegii gwarantują kobiecym drużynom równe szanse w dostępie do finansowania oraz sponsorów i transmisji telewizyjnej.

Najnowsze umowy medialne w Norwegii gwarantują kobiecym drużynom równe szanse w dostępie do finansowania oraz sponsorów i transmisji telewizyjnej.Fot. Fotolia

Miasta-gospodarze zaproponowane przez państwa nordyckie:

Norwegia: Oslo i Trondheim
Szwecja: Sztokholm i Göteborg
Dania: Kopenhaga i Odense
Finlandia: Helsinki i Tampere

Polska wśród kontrkandydatów

Chęć zorganizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet 2025 zgłosiła także Polska. Wsparcie dla federacji ogłosił premier Mateusz Morawiecki. – Starania o organizację finałów mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku wpisują się w szerszą strategię rozwoju i promocji piłki kobiecej, którą opracowuje Polski Związek Piłki Nożnej – zaznacza federacja. Jeszcze w listopadzie 2021 roku do UEFA wpłynęły także oferty z Ukrainy, Francji oraz Szwajcarii i Liechtensteinu.
W turnieju finałowym mistrzostw Europy weźmie udział 16 drużyn. Reprezentacje rozegrają w sumie 31 spotkań: 24 mecze grupowe, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz finał. Norweżki zdobyły na poziom europejskim sześć medali – dwa złote oraz cztery srebrne. Tytuł wicemistrzowski należy do ostatnich sukcesów reprezentacji. Piłkarki sięgnęły po niego w 2013 roku.

Źródło: Norweski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Piłki Nożnej, UEFA
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok