Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Historyczna umowa w norweskiej piłce. Męska i żeńska reprezentacja zarobi tyle samo Sport
Maja Zych 17 grudnia 2017
08:00

Historyczna umowa w norweskiej piłce. Męska i żeńska reprezentacja zarobi tyle samo

Skomentuj
Zmiany wejdą w życie od 2018 roku. By Gargoyle (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
13 grudnia w Londynie kapitanowie męskiej i żeńskiej drużyny piłki nożnej, Stefan Johansen i Maren Mjelde, podpisali historyczną umowę, która zapewnia równe zarobki finansowe dla obydwu drużyn. Norwescy piłkarze mają nadzieję, że większe międzynarodowe organizacje wezmą z nich przykład i wprowadzą takie same rozwiązania.
Zmiany są możliwe między innymi dlatego, że męska drużyna zgodziła się podzielić środkami finansowymi ze swojego budżetu.

Przełomowa zmiana

Umowa podpisana przez norweskich piłkarzy w Londynie jest pierwszą taką umową na świecie w międzynarodowym futbolu. Dla drużyny kobiet zmiany oznaczają podwyżkę o 2,5 miliona koron. Drużyna mężczyzn zadecydowała także, że oddadzą 550 tys. koron ze swoich dochodów, aby wyrównać zarobki. Kapitan męskiej reprezentacji Johansen zapewnił, że kiedy pojawiła się propozycja oddania części swoich pieniędzy żeńskiej reprezentacji, nikt z drużyny nie miał wątpliwości, co należy zrobić.

– Uważam, że fantastycznie jest się do tego przyczyniać i że zasługują na to – powiedział.

Zarówno zawodnicy męskiej, jak i żeńskiej reprezentacji mają zarobić ponad 6 milionów koron w 2018 roku. Ponadto mają otrzymać po 25 proc. premii z FIFA i UEFA za zakwalifikowanie się do mistrzostw.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Liczą na dalsze zmiany

Kapitan męskiej drużyny Stefan Johansen uważa, że to niezwykłe, że tak mały kraj jak Norwegia przoduje w tych historycznych zmianach. Jest jednak zdania, że takie rozwiązania powinny być wprowadzone dużo wcześniej. Ma też nadzieję, że większe organizacje związane z piłką nożną, takie jak FIFA i UEFA, wezmą z nich przykład i równe zarobki będą nowym ogólnoświatowym standardem.

Podpisanie umowy o jednakowych zarobkach wzbudziło bardzo duże zainteresowanie światowych mediów i pojawiły się pierwsze głosy, że jest szansa na wprowadzenie takich przepisów w innych krajach.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas